37 Niedziela zatem pora na zbiór ciekawych linków. Zapraszam do Moskwy i Warszawy, podejrzenia tajemnic bakterii, wyprzedzenia Kolumba i unikania wściekłego kaszalota. Oczywiście jest tego jeszcze więcej, zapraszam!


Galeria # 37

Dzisiaj zamiast galerii, wywiad z fotografem National Geographic. Marcin Dobas opowiada o lustrzankach, filtrach, oszukiwaniu i prawdzie w fotografii. Gorąco zapraszam do przeczytania wywiadu „Zamknij oczy i naciskaj spust”.

Żeby jednak nie było, że całkiem nie będzie co pooglądać – tutaj znajdziecie zdjęcia wykonane przez Marcina.

Wikipedia # 37

Podobno już w 1632 roku przez Tamizę przepłynął pierwszy okręt podwodny, napędzany dwunastoma wioślarzami. Interesował się nimi Piotr I oraz zbuntowane kolonie w Ameryce, chcące w ten sposób zatapiać brytyjskie okręty.

Od drewnianych jednoosobowych konstrukcji po atomowe kolosy – tym razem zapraszam do przeczytania Historii okrętów podwodnych.

Podróże

Michał Sikorski tym razem poleciał do Moskwy aby zobaczyć, jak tam jest naprawdę.

Poprzedni film autora o Białorusi możecie zobaczyć tutaj – listopadowe oglądanie , zapraszam również do przeczytania recenzji książki o Łukaszence „System Białoruś”

64

Ewa z dalekoniedaleko.pl zaprasza do wycieczki po Reykjaviku, pięknego miasta, stolicy Islandii. Czyste, chłodne powietrze, niska zabudowa i małomiasteczkowy klimat pomimo, że mieszka tam jedna trzecia populacji kraju.

To już kolejna podróż po Islandii na linkowskazie. Jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się z wcześniejszymi to tutaj znajdzie linki:

Mapy

37
źródło: Wykop.pl autor: Joginek

Nauka

Pięć ciekawostek o bakteriach o których najprawdopodobniej nie wiecie.

Naukowcy od dawna zdawali sobie sprawę, że zaburzenie równowagi flory jelitowej może pogarszać stan zdrowia, ale dopiero od niedawna podejrzewają, że brak ich równowagi może prowadzić do depresji i stanów lękowych.

64

Smog informacyjny, infomasa to pojęcia które dotyczą ogromu wiadomości, które krążą w Internecie. Miliardy GB danych jest tworzone oraz archiwizowane i powtórnie przetwarzane, tworząc zlepek wszystkiego o wszystkim.

500 trupów, 2 tys. scen przemocy, 60 ostrych scen erotycznych, 500 wulgarnych słów to wynik tygodniowego monitoringu największych polskich stacji telewizyjnych.

Czy nasz mózg jest przystosowany do odbioru takiego natłoku wiadomości? Jak to wpływa na nasze zdrowie i stan psychiczny? Mózg przeładowany

Do zobaczenia

Zapraszam również do zobaczenia innego filmu, również o mieście, także kręconego przy użyciu drona – Syria, przedmieścia Damaszku, linki na niedzielę #28

Historia

Podobno pierwszym europejczykiem, który zobaczył jej brzegi był Bjarn Herjolfsson a badał ją Leif Szczęściarz. O tych wydarzeniach wspomina „Saga o Grenlandczykach”. Zapraszam do przeczytania artykułu o odkrywaniu Ameryki, długo przed Kolumbem.

64

Na ekranach kin możemy oglądać film „W samym sercu morza” („In the Heart of the Sea”) opowiadającym o walce ludzi z morzem i wściekłym kaszalotem. Czy historia o szukającym zemsty na ludziach ogromnym ssaku jest fikcją literacką? Może jednak znane są przypadki morderczych wielorybów? Czy waleń może pragnąć ludzkiej krwi?

Inną historię o wielorybach, tym razem pozytywną i w której tymi dobrymi byli ludzie, możecie przeczytać tutaj: Wielorybia zimna wojna

Do posłuchania # 37

Do poczytania # 37

O bezdomności, wychodzeniu z niej, „Betlejem” i wspólnej pracy, dla siebie, kolegów.

– Czasem człowiekowi się wydaje, że skoro przestał pić, to wszyscy powinni przed nim klękać, być mu wdzięczni i rzucać mu się na szyję. A to nie tak. Dzieci, jeśli są, to pamiętają nieodpowiedzialnego ojca. Nie zależy im na takich więziach, odcinają się – tłumaczy.

Z bezdomności wychodzi się do kogoś.

64

Reportaż z czerwca 2015 roku, frontu wojny na Ukrainie. Piotr Ryczek opisuje historię granicy, cienkiej linii na której prowadzone są działania wojenne. Pokazuje jak żyją tam ludzie, co robią, jak zarabiają i o czym marzą.

Zadaje również trudne pytania, dotyczące samej wojny i niewielkich różnic pomiędzy walczącymi. Jest to czwarta z dziewięciu części, reszta dostępna jest po przejściu na stronę główną. Opary wojny: Granica.

 

 

Zostaw po sobie ślad!