Linki na niedzielę #36 Kolejna niedziela i kolejne linki. Tym razem fotki zwierząt, motory, dziwne nazwy, bardzo ważna skała, Twardowsky, Tolkien morderca i oczywiście cała masa innych rzeczy. Zapraszam!


Zdjęcia

Zdjęcia biorące udział w konkursie „2015 Comedy Wildlife Photography Awards

[alpine-phototile-for-pinterest src=”board” uid=”anthilles” board=”zwierzaki” imgl=”pinterest” dlstyle=”tiny” style=”cascade” col=”4″ size=”600″ num=”10″ shadow=”1″ highlight=”1″ max=”100″]

Podróże

Dzisiaj na początek podróżowanie po Himalajach motocyklem. Ciekawe przeżycia, opowieści i zdjęcia – zapraszam. Droga do Jharkot, peron4

64

Ula Fiedorowicz zabiera nas w magiczne strony Islandii. Wyjątkowe krajobrazy i światło, o którym autorka wspomina, że odgrywało wyjątkową rolę, sprawiają, że chce się tam pojechać… Islandia – fotorelacja 

Mapka

Nasz kraj jest fascynujący na wielu płaszczyznach. Przykładowo nazwy miejscowości..

Linki na niedzielę #36
foto: per.ry.pl

Wikipedia

Ma 30 metrów średnicy, otoczona jest oceanem i jest obiektem spornym pomiędzy czterema krajami…. Rockall, skalista wysepka na Atlantyku.

Nauka

Wraz z coraz śmielszym uczestniczeniem w podboju kosmosu przez firmy prywatne (o rakiecie pisałem w linkach #34) pojawia się problem własności. Wiadomo, że już snute są plany kosmicznego górnictwa, jednak do tej pory uznawano wszystko co poza planetą za dobro ludzkości.

Prezydent Obama podpisał ustawę o eksploatacji kosmosu, nadającą prawo własności do wydobytych surowców osobie, która tego dokonała.

Do obejrzenia

Widzieliście już uwspółcześnione Legendy Polskie? Jak nie to tutaj zobaczycie Smoka, pierwszy film z tej serii. Poniżej drugi – Twardowsky.

64

Edukacji kierowców nigdy dość. W linkach na niedzielę #32 wrzucałem film o tym, jakie konsekwencje możemy ponieść kierując z promilami, w linkach na niedzielę #26 pokazałem reklamę promującą zdejmowanie nogi z gazu a w numerze #31 było trochę o pierwszej pomocy.

Tym razem trochę o niepełnosprawnych uczestnikach ruchu i tym, jak możemy im pomóc.

Historia

Przeżył kampanię wrześniową, katowanie przez gestapo, obóz koncentracyjny, ucieczkę i powieszenie. Żyje do dzisiaj, a w grudniu obchodzi setną rocznicę swoich urodzin. Więzień numer 15 56 99, Eugeniusz Sacewicz.

64

Tolkienem interesowało się wielu. Znalazła się również spora grupa, która chciała widzieć w nim Niemca. W 1938 roku naziści w swoich poszukiwaniach Tolkienowskich korzeni postanowili skontaktować się z samym zainteresowanym. Ten jednak zirytował się całą sytuacją i w sposób dyplomatyczny odpowiedział autorom listu:

„Jeśli pytają mnie Państwo, czy jestem pochodzenia żydowskiego, to mogę jedynie z żalem odpowiedzieć, iż najwyraźniej nie mam żadnych przodków wśród tego utalentowanego narodu”.

Jak łatwo się domyślić, nie była wiadomość jakiej oczekiwali. Jednak wiele śladów w historii jego nazwiska i rodu rzeczywiście prowadzi do Prus. Czy pradziadek Tolkiena zabił św. Wojciecha?

O Tolkienie przeczytać również możecie tutaj ( rysunki Tolkiena, sporządzone do „Władcy pierścieni”) oraz tutaj ( kontynuacja Władcy, która nigdy nie została ukończona) 

Muzyka

Do poczytania

Independent Trader Team rozważa co czeka gospodarkę w najbliższym czasie. Wizje nie są optymistyczne, raczej skłaniają się ku czarnym scenariuszom. Z jednej strony, wszystko się może jeszcze zmienić… ale pewne zachowania są cykliczne a objawy, trudne do zbagatelizowania. Co nas czeka – wielka deflacja czy hiperinflacja

64

Terroryzm, problemy Europy, zmiany w demokracji, wcześniejsze rewolucje i dzisiejsze ich echa – wszystko to widziane oczyma dominikanina Macieja Zięby OP. Długi i trudny tekst ale warto przeczytać. Dlaczego Europa przegrywa z terroryzmem?

Na koniec

PZU ma swoją akcję Agenci mocno pomocni. Na głównej stronie możecie przetestować jednego z „agentów”. Zada kilka (kilkanaście) pytań dotyczących osoby o której pomyśleliście. Skubany dobry jest, u mnie zgadł 3/4 a wcale nie wybierałem oczywistych bohaterów.

Agent do przetestowania mocnopomocni.pl

Linki na niedzielę #36 Linki na niedzielę #36 Linki na niedzielę #36

Zostaw po sobie ślad!