road-streets-night-long-exposure

Linki na niedzielę #34

Tej niedzieli nauczymy się poszukiwać żywności w obcym miejscu, rozbujamy most, poznamy nowy język i skoczymy ze skały aby za moment wystrzelić w kosmos. Zapraszam!


Zdjęcia

Zdjęcia pochodzą ze strony vintage everyday

Podróże

Blog dalekoniedaleko.pl zabrał swoich czytelników na wycieczkę po miasteczku Trinidad na Kubie. Rzeczywiście, trudno opisać a warto zobaczyć! Dużo ciekawych zdjęć.

*

Jednym z większych problemów podczas podróży jest gdzie i co zjeść. Szczęśliwie przychodzą z poradą bardziej doświadczeni ludzie – np.  Ula Fiedorowicz „Jak szukać dobrego jedzenia w podróży

*

Odrobina większego szaleństwa, świetne ujęcia i piękne krajobrazy Grecji.

Do poczytania

„Kilogram śmieci to 500 gramów tworzyw do odzyskania” – takie hasło towarzyszy zbieraczom, którzy swój dzień rozpoczynają od przeszukiwania świeżo wysypanych gór śmieci w pobliżu największych metropolii świata. Znajdują tam jedzenie, opał, ubrania oraz surowce które odzyskują i sprzedają. Wokół wysypisk śmieci wyrastają dzielnice biedy, które utrzymują się z tego, co wyrzuci miasto. Na nieswoich śmieciach

Niektóre fawele w Rio funkcjonują dokładnie w ten sposób. O zjawisku biednych, dzikich dzielnic w Brazylii przeczytać możecie w Miasto Boga

*

Kolejny ciekawy wpis dla wszystkich, którzy mają lub myślą o potomstwie (autor: Maciej „Zuch” Mazurek gościł już w linkach na niedzielę #19 „męski rachunek sumienia” oraz w sierpniowych inspiracjach. Wskazuje, że dzieci to nie lalki i misie tylko mali ludzie, kreowani w dużej mierze z części składowych rodziców. Warto przeczytać wpis „Nie traktuj dziecka jak dziecka” i zastanowić się, jak my sami rozmawiamy z maluchami.

Nauka

Firma Blue Origin zapisała się w historii podboju kosmosu. Jako pierwszym udało im się zbudować i przeprowadzić udany test rakiety wielokrotnego użytku.

*

Zastanawialiście się kiedyś nad składem chemicznym banana? Jak by wyglądała nalepka na paczce winogron, gdyby podać cały ich skład dodatkowo stosując ich alternatywne nazwy z tzw. listy E?  Brytyjski nauczyciel chemii James Kennedy stworzył kilka plakatów, przedstawiających taką sytuację.

Wikipedia

7 listopada 1940 roku w miejscowości Tacoma w USA doszło do katastrofy budowlanej. Wybudowany most był zdecydowanie zbyt wąski jak na jego długość (18 metrów na 840). Już podczas jego budowy robotnicy dostawali choroby morskiej spowodowanej „falowaniem” konstrukcji.

Przez 4 miesiące był on atrakcją turystyczną, jednak podczas większego sztormu został wprowadzony w drgania. Rezultatem było rozłamanie się mostu i zawalenie. Nie było ofiar w ludziach, zginął jeden pies znajdujący się w samochodzie.

Do obejrzenia

Historia

Kto był najlepszym pracodawcą w okupowanej Warszawie? Czy łączniczkom zwracano pieniądze za bilety tramwajowe? W jaki sposób rozwiązywano kwestię urlopowe? Wszystko to w artykule Armia Krajowa. Najlepszy pracodawca w okupowanej Polsce?

Jeśli interesują Was historie o Armii Krajowej to zapraszam do działu historia w linkach na niedzielę:

*

Kolonializm w swoim szczytowym okresie dotyczył 55% powierzchni naszej planety i około 35% ludzi. O koloniach, stolicach, Europie i skutkach w artykule „Dzień sprzeciwu wobec reżimu kolonialnego”

Zostaw po sobie ślad!