pexels-photoTej niedzieli zmienimy swoje spojrzenie na jedzenie, odbędziemy 860 lat kary, przygotujemy się na inwazję zombi a potem z nimi zatańczymy. Oczywiście to nie wszystko, zapraszam!


Podróże

Pani Architekt Na Szpilkach już jakiś czas temu zawitała do pięknego drewnianego kościoła św. Michała w Grywałdzie. Zaprasza do obejrzenia zdjęć – warto.

foto: architektnaszpilkach.pl

*

Dzisiaj podróżujemy po naszym pięknym kraju. Zabieramy Was (ja i blog całe życie w podróży) z południa na północ – „Gdańsk- miasto, w którym zostawiłam kawałek siebie”

Zdjęcia

Zdjęcia Studio Furious, fotografowanie jedzenia nie musi być nudne!

Foto: Fat & furious burger copyrights Studio Furious

Wikipedia

W świecie gdzie nikomu się nie opłaca aby towar działał wiecznie są wyjątki od tej złej reguły. W pewnej remizie strażackiej w USA od 114 lat świeci ta sama żarówka. Doczekała się fanów, opieki strażaków i strony internetowej na której można śledzić czy przypadkiem się nie przepaliła.

Muzyka

 Historia

Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich miała za sobą trudny ale i barwny szlak bojowy. Zasłynęli jako Szczury Tobruku, walcząc w Libii przeciwko Niemcom i Włochom. Ich bitność, odwaga oraz zaangażowanie przeszły do historii wojska. Zapraszam do przeczytania o nocnym życiu Szczurów Tobruku

W linkach na niedzielę #19 wspominałem o powstającym serialu „Odd Bods” opowiadającym o działaniach wojennych w Afryce i bazującym na wspomnieniach naszych żołnierzy.

*

Za to w linkach na niedzielę #27 pisałem o Synodzie trupim w którym przed sądem postawione zostały szczątki papieża Formozusza. Podobną historię możecie przeczytać w artykule „Qin Kuai – 860 lat kary„. Był to doradca i kanclerz cesarza chińskiego. Doprowadził do śmierci niewinnego generała, który z czasem został oczyszczony z zarzutów (było mu już niestety wszystko jedno). Ostrze sprawiedliwości skierowało się w stronę Qin Kuaia, który próbował wyrwać się przed wyrokiem poprzez zejście z tego świata. Jednak nie takie numery z cesarzem. Kazał on i tak wytoczyć proces, skazać winnego i wsadzić do klatki – na 860 lat. 

Do obejrzenia

Jakimi zasadami kierować się, gdy robimy zapasy żywności – niezależnie czy aby przetrwać koniec świata czy dotrwać do kolejnej wypłaty.

Nauka

Czerwoną planetę jaką znamy czekają dość znaczne zmiany. W wyniku „konfliktu” z jednym z krążących po jego orbicie księżyców dorobi się pięknego pierścienia stylizowanego na Saturna. Wszystko do zobaczenia już za 20 000 000 lat. Mars będzie miał pierścień jak Saturn

*

W Chinach wszystko w rozmiarach XXL – tym razem w północnej części kraju powstaje ogromny instytut, którego celem będzie klonowanie zwierząt na skalę przemysłową.

Do Poczytania

Dwa dni temu u wybrzeży Nigerii zaatakowany został polski statek „Szafir” i uprowadzono pięciu członków załogi. Tutaj przeczytać można kilka informacji oraz ciekawostek na temat współczesnego piractwa morskiego – informacje od człowieka, który przez pół roku pływał w tamtych rejonach.

W nawiązaniu do całej sytuacji polecam również świetny film „Kapitan Phillips” opowiadający prawdziwą historię uprowadzenia statku przez somalijskich piratów. W roli głównej Tom Hanks.

Ciekawostki

W 1843 roku wydana została Mapa Kwatermistrzostwa przedstawiająca na 59 arkuszach obszar Królestwa Kongresowego. Zapraszam do zapoznania się z porównaniem współczesnych i historycznych map województwa Lubelskiego.

kwat
Lubelszczyzna

Widać jak w tym okresie zmieniał się wygląd naszego kraju, jednocześnie pokazując kunszt współczesnych kartografów, którzy wykreślili bardzo dokładną mapę.

*

Drugim ciekawym projektem z tej samej strony jest nałożenie na współczesne zdjęcia lotnicze Przemyśla ich odpowiedników, zrobionych w roku 1944.

Przemysl
Przemyskie historycznie

Dla zainteresowanych – istnieje możliwość przełączenia współczesnych map na przedwojenne – mapa podkładowa i „Przemyśl mapa WIG”

Na koniec

Układ taneczny w wykonaniu niecodziennego zespołu

 

Zostaw po sobie ślad!