photo-1433838552652-f9a46b332c40

Tej niedzieli posprzeczamy się śpiewająco, spróbujemy upić czekoladkami, zwołamy wyprawę wikingów i potłuczemy kryształy. Oczywiście, to nie wszystko. Zapraszam.


 Zdjęcia

Fotografie z 1920 roku, spacery po skrzydłach samolotu, zwisanie na linkach mocujących czy mecz tenisa podczas lotu. Dodatkowo bez spadochronów.

Zdjęcia pochodzą ze stony Vintage everyday

Podróże

Beskidy, Barania Góra. Las martwych sosen, kikutów sterczących na pamiątkę zachłanności człowieka i braku zrozumienia dla równowagi w przyrodzie. Dopiero gdy się to stało pojęliśmy, że porządek został zachwiany. Minie kilkadziesiąt lat zanim leśnicy przywrócą ten zakątek rezerwatu przyrody do życia.

Wikipedia

Dawniej zwierzętami laboratoryjnymi były wszy. Łatwo się rozmnażały, nie miały dużych wymagań i były wytrzymałe, czego chcieć więcej. Jedynym problemem było ich karmienie. Jednak i na to znalazł się sposób – powstał zawód karmiciela wszy. 

Podczas wojny jednym z karmicieli był Stefan Banach, genialny matematyk którego przywoływałem jakiś czas temu, w linkach na niedzielę.

Muzyka

Do poczytania

Czy Chinom grozi bankructwo? Modne ogłaszanie końca rozkwitu gospodarczego spowodowało, że opinia publiczna zrobiła się mniej czuła w tym temacie. Jednak pojawiają się symptomy, które mogą świadczyć o rzeczywistych problemach Państwa Środka.

*

W pierwszych chwilach po zamachach w Paryżu mówiono o świetnym przygotowaniu terrorystów. Wspominano o maskowaniu swoich poczynań, znajomości metod podsłuchiwania i zacieraniu śladów komunikacji. Jednak wygląda na to, że wcale tak nie było i można było bardzo łatwo wyśledzić rozmowy jak i samych zamachowców – długo przed atakami. Terroryści nie szyfrują, czyli szczegółowa analiza tego co wiemy o atakach w Paryżu

W ostatnich linkach umieściłem ciekawe rozważania w temacie zamachów, jeśli ktoś nie widział a ma ochotę to zapraszam tutaj: Linki na niedzielę #31

Nauka

Czy można upić się czekoladkami z alkoholem? Jeśli tak to ile sztuk wystarczy, żeby nie siadać za kierownicą?

*

Roboty z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej sprawne i inteligentniejsze. Naukowcy prognozują, że dzięki temu już niedługo pojawią się na stanowiskach które do tej pory zajmowali ludzie. Pojawia się przy tym wiele wątpliwości i obaw – podobnie jak to się działo podczas np. rewolucji przemysłowej. Jedno jest pewne, nie da się tego już powstrzymać bo „Zbliża się czwarta rewolucja przemysłowa”

Kino

Trwają prace nad filmem „Viking”, coraz częściej nazywanego „Grą o tron” po rosyjsku. Fabuła przeniesie nas w X wiek, kiedy to synowie Świetosława, księcia Rusi Kijowskiej, walczą o tron. Jeden z nich, Włodzimierz, ucieka z kraju i przyłącza się do wikingów, którzy mają mu pomóc pokonać brata i wyprawić się na Bizancjum.

Historia

Było wiele pomysłów, łącznie z przeniesieniem całego narodu na wyspy Pacyfiku. Traktowano wszystko bardzo poważnie, planowano budowę szkoły kolonialnej, świętowano dni morza i przebierano się za kolonizatorów i … rdzennych mieszkańców. O zapędach kolonialnych pod zaborami i w II Rzeczypospolitej przeczytacie w artykule „Polskie imperium kolonialne”

*

10 listopada 1938 roku Niemcy obudzili się w innym kraju. Widzieli potłuczone wystawy sklepowe, spalone witryny i zdewastowane synagogi. Wydarzenie to miało zapisać się w historii jako „Noc Kryształowa” a ówczesnym dać mały przykład, jaki los czeka Żydów w faszystowskim kraju.

Do zobaczenia

Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Służba Więzienna OISW KRaków nakręciły spot reklamowy, pokazujący, że decyzje podjęte na drodze, przekładają się na nasze dalsze życie.

W linkach #26 pokazywałem inny spot, również przemawiający do kierowców – zapraszam do obejrzenia i go.

Ciekawostka

Wiecie jak wyglądają zbiory żurawiny? Są dwie metody – pierwsza, standardowa, obrywanie krzaczków. Druga polega na zalaniu pola wodą i pozbieranie tego, co wypłynęło. Sprytnie

Na koniec

Budzikoręka

Zostaw po sobie ślad!