photo-1445964047600-cdbdb873673d

W tym tygodniu uratujemy komuś życie, pomylimy się w ilości dni w lutym, zerkniemy na Lublin i dowiemy się, że ta muzyka jest darmowa. Oraz jak zawsze, dużo dużo więcej. Zapraszam!


Francja

Pojawiło się bardzo dużo tekstów o wydarzeniach w Paryżu, ich analiz, przemyśleń i wizji przyszłości. Na portalach społecznościowych przybyło wpisów oraz flag Francji. Podzielę się z Wami dwoma wpisami znalezionymi w sieci.

*

Dziś w nocy w Paryżu na pewno urodziło się jakieś dziecko. Musiało, dzieci nie dbają o historię, terrorystów, zamachy i lęki. Rodzą się kiedy przychodzi ich czas. Rodzicie dziecka z pewnością przeżywają całą gamę uczuć. Tu nowe życie, a tam zabici. Prywatna radość, ale przecież też powód do wielkiego smutku. Może będą patrzeć na swoje dziecko inaczej. W końcu nigdy nie pozna innego świata niż ten w którym się urodziło. Będzie o nim słyszeć ale nigdy go nie zobaczy. Może nic nie wiedzą, ojciec zasnął na krześle w poczekalni, matka zasnęła zmęczona porodem. Może dziecko też śpi.

Dziecko

*

Humanizm to nie znaczy mówić: „Zrobiłem to, czego żadne zwierzę by nie zrobiło”, to znaczy mówić: „Odrzuciliśmy to, czego chciało w nas zwierzę (…)”. Mimo że francuski rysownik napisał „stop religii”, modlę się za Francję. Również dlatego, że każda minuta modlitwy to szansa na mniej zła we mnie samym.

Pięć myśli po Francji

Podróże

Mówi Wam coś Qalat al-Hosn? Może Krak des Chevaliers? Znajduje się w Syrii i jest to jeden z najlepszych zamków średniowiecznej Europy. Zaliczany do naszego kręgu kulturowego bo zbudowany przez krzyżowców, z zachowaniem architektury krajów oddalonych o setki kilometrów. Syria: Krak des Chevaliers

*

Kulinarne przekąski Nowego Jorku, ciekawa forma podróżowania oraz inspiracja jedzeniowa.

Galeria

Arkadiusz Podniesiński we wrześniu tego roku odwiedził Fukushimę. Dokumentował nie samą katastrofę lecz to, co nastało po niej. Bardzo ciekawe zdjęcia

Wszystkie fotografie pochodzą ze strony podniesinski.pl Znajdziecie tam również więcej zdjęć z tej wyprawy.

Do obejrzenia

Tego nigdy dość, czyli jak się zachować gdy ktoś potrzebuje pierwszej pomocy.

Wikipedia

Ile dni ma luty? 28? 29? Czasami nawet 30.

Ciekawostki

Jak zmienia się miasto na przestrzeni ponad 100 lat? Jak rozrasta się i zmienia zabudowa? Można ten proces prześledzić oglądając mapę „Rozwoju zabudowy miasta Lublin w XIX i XX wieku„.

Przechwytywanie

Do przeczytania

Palmyra, starożytne miasto łączące kulturę wschodu i zachodu gościła na mojej stronie już kilka razy ( w Linkach na niedzielę #23 oraz recenzji książki „Tysiąc szklanek herbaty” ), już wtedy poruszany był problem niszczenia dziedzictwa ludzkości przez fanatyków islamskich. Skala zniszczeń widoczna jest na zdjęciach satelitarnych i niestety, nic nie zapowiada, żeby sytuacja szybko uległa zmianie. Wielka szkoda, tracimy perłę historii, której blask przez prawie 50 ostatnich lat odkrywany był przez naszych archeologów. „Czy uda się uratować Palmyrę” Jan Kwapisz.

*

O państwie Mjanma, dawniej znanym jako Birma pisałem kilkanaście dni temu w artykule „Największe rzeźby”To własnie tam znajduje się kompleks religijny z drugą największą rzeźbą Buddy (129 metrów) (oraz obok wersja leżąca na boku i niedługo – odpoczywająca na plecach). O roli jaką odgrywa buddyzm w tym kraju wiele mówią ostatnie wybory w których zabrano dowody osobiste 650 000 muzułmanów i zakazano zmiany wyznania bez zgody administracji państwowej. O mnichach nacjonalistach i prześladowaniach w Birmie przeczytacie tutaj: „Bez wyboru”

*

Ojciec Leon Knabit jest dobrze znany dzięki swoim książkom, wywiadom oraz pozytywnemu podejściu do życia. W wywiadzie „Zła nie wolno zamiatać pod dywan” tłumaczy dlaczego Kościół musi zabierać głos w sprawach społecznych, o roli kobiet, przemocy wobec dzieci i kapłanach.

Do posłuchania

Dubioza kolektiv jest to zespół pochodzący z Bośnii i Hercegowiny. Ostatnio stał się popularny dzięki stworzeniu piosenki dla zatoki piratów, miejsca promującego swobodny dostęp do… wszystkiego.

Nauka

Na dnie Oceanu Atlantyckiego leżą jedne z najważniejszych kabli świata. Ich przecięcie grozi paraliżem nie tylko Europy i Ameryki ale całego świata. W dzisiejszych czasach odcięcie kraju od Internetu to całkowite pozbawienie go łączności ze światem. Podobno właśnie w tym celu dno Atlantyku przeszukują rosyjskie łodzie podwodne, szukając systemu nerwowego świata. Kable, bez których stanie świat

*

Podobno lady, kontuary i bary wymyślono dlatego, że im bliżej jesteśmy drugiej osoby tym trudniej jej odmówić… Niezależnie czy to prawda czy nie, ostatnie badania pokazują, że kobiety mają o wiele większą strefę dotyku niż mężczyźni. Badacze na grupie 1400 osób stworzyli mapę dotyku ludzkiego ciała – w zależności od bliskości oraz płci: Oto gdzie lubimy być dotykani  

*

O zmianach w naszej puli genetycznej, o tym jak różnorodność wpływa na to, jacy jesteśmy.

Historia

Nie tylko na terenach dzisiejszej Polski działali żołnierze wyklęci. Również na Kresach Wschodnich część Armii Krajowej nie złożyła broni i walczyła, chroniąc miejscową ludność polską. Ostatni z nich, walczyli do połowy lat 50 XX wieku. Ostatni obrońcy Kresów Wschodnich. Żołnierze AK. O obrońcach Kresów przeczytać możecie również tutaj: Czerwone noce

*

Twórca „Władcy Pierścieni” oraz „Hobbita” nie tylko stworzył piękny świat, języki, barwnych bohaterów. Również wszystko to skrupulatnie szkicował. Dorobek Tolkiena to liczne rysunki najważniejszych lokacji, miast jak i mapy Śródziemia, dokładne trasy i miejsca postoju. 60 lat „Władcy Pierścieni” czyli jak Tolkien rysował

Zostaw po sobie ślad!