photo-1440557958969-404dc361d86f

W dzisiejszych linkach na niedzielę zastanowimy się czemu pewien Francuz był tak podobny do Hitlera, dogonimy lecący samolot, westchniemy nad emeryturą i obejrzymy skandynawską wersję żywych trupów. Na tym oczywiście nie koniec. Zapraszam!


Zdjęcia

Cinzia Bolognesi zajmuje się kreatywnym ozdabianiem swojej porannej kawy. Zerknijcie jak jej to wychodzi.
[alpine-phototile-for-pinterest src=”board” uid=”anthilles” board=”kawa” imgl=”pinterest” dlstyle=”tiny” style=”bookshelf” row=”3″ size=”600″ num=”10″ highlight=”1″ max=”100″]

Historia

Historia zazwyczaj skupia się na dyktatorach, zbrodniarzach, przywódcach a mało uwagi poświęca ich rodzinom. Bycie synem osoby, która rozpętała jeden z najbrutalniejszych konfliktów w historii świata to nie jest powód do dumy. Z takim problemem przez wiele lat borykał się Jean-Marie Loret, któremu matka wyznała, że jest synem Adolfa Hitlera.

Młodzi niewiele rozmawiali, bo Charlotte nie znała niemieckiego, a jej wybranek francuskiego. Zresztą może to i lepiej, bo Niemiec miał tendencję do wpadania w dziwne nastroje i wygłaszania długaśnych monologów.

Całość artykułu do przeczytania tutaj: Czy Hitler miał syna?

*

Odrestaurowane, pokolorowane nagrania z okresu lądowania w Normandii, 1944 rok.

*

Posiadali własną flotę wojenną, pod bronią utrzymywali 200 tysięcy żołnierzy, mówili dla rządu co ma robić. Zaczęło się od grupki angielskich handlarzy, znanych później jako Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska, jedna z największych i najpotężniejszych organizacji w historii świata. Mieli monopol na handel na całej półkuli wschodniej i doprowadzili do śmierci kilku milionów ludzi. Kompania Wschodnioindyjska – korporacja łupieżców.

Technologia

Pojęcie Big Data robi się coraz bardziej popularnym słowem. Każda firma, instytucja, nawet prywatne osoby zbierają dane o użytkownikach i ich zachowaniu w sieci. O problemie gromadzenia danych pisze mikolaj_z w artykule „Big Data – gwałtownie rośnie ilość gromadzonych danych„.

*

Airbus A380 i dwóch ludzi poza pokładem… podczas lotu.

*

Technologie, internet zmieniają człowieka oraz jego życie w społeczeństwie. Kilkanaście lat temu pomysł prawdziwych przyjaciół znanych tylko w sieci wydawał się abstrakcyjny, teraz już nikogo nie dziwi. Mamy na portalach społecznościowych setki znajomych (z większością z nich nie rozmawialiśmy od lat), poznajemy nowych ludzi na forach, w grach częściej niż w realnym życiu. Problem „Ludzi z internetu” porusza Ewa Lalik.

Podróże

Ben Brown jest południowoafrykańskim vlogerem, który codziennie udostępnia filmy ze swojego dnia. Film poniżej powstał na północ od Kapsztadu, w RPA.

Do przeczytania

Profesor Robert Gwiazdowski  w programie „Danie do myślenia” wypowiada się w temacie ZUSu, naszych przyszłych emerytur, OFE i tego, że nie jest pewne, czy w tym momencie są jeszcze pieniądze na przyszłe emerytury… cały wywiad do przeczytania na stronie RMF Classic  

*

Timothy Snyder jest amerykańskim historykiem wyspecjalizowanym w historii nowożytnej nacjonalizmu oraz w historii Europy Środkowej i Wschodniej. W swojej najnowszej książce, „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” przywołuje wydarzenia, które przyniosły Shoah jako ostrzeżenie dla dzisiejszych czasów. Przywołuje on tezę państw upadłych, miejsc wycieńczonych wojnami, peryferiów imperiów. To tam, stworzone zostały warunki, w których życie człowieka straciło na znaczeniu. „Ziemią skrwawioną” nazywa wschodnią część Europy, która podobnie jak w latach 30/40 tak i teraz, wystawiana jest na wielką próbę.

W III Rzeszy lat 30., gdzie jeszcze istniały resztki państwa prawa, Żydów dyskryminowano, szykanowano, urządzano pogromy i kilkuset zabito. Ale masowe morderstwo stało się możliwe dopiero po destrukcji państw. Na terenach wchłoniętych w 1939 r. przez ZSRR była to destrukcja podwójna, najpierw przez Sowietów, a potem przez Wehrmacht i SS, a w jej wyniku możliwe stało się m.in. wysłanie niemieckich Żydów na wschód. W Wiedniu było wielu antysemitów, ale wiedeńskich Żydów wymordowano na Białorusi. Oto kluczowa i nowatorska teza Snydera – to nie tradycyjny antysemityzm doprowadził do Holocaustu, lecz stworzenie na wschodzie strefy anarchii, gdzie masowe zabijanie było możliwe.

Całość do przeczytania na stronie Polityki „Nasza znękana część Europy

Muzyka

Gladiator to jeden z tych filmów, które zawsze warto zobaczyć jeszcze raz. Muzyka z filmu również na to zasługuje.

Nauka

Podobno to mu zawdzięczamy najgorętszy rok w historii, najpotężniejszy cyklon oraz wielką suszę w Indonezji. Znajdzie się jeszcze kilka zarzutów, w tym taki, który wywołuje u ekologów stan przedzawałowy – podniesienie stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Mimo, że nazywa się go dzieciątkiem, to do malutkich nie należy. El Nino zsyła plagi. Ludzkość przekracza granicę (o wpływie gazów cieplarnianych na naszą planetę możecie przeczytać tutaj)

*

Pozostając w temacie, o pożarach w Indonezji i o tym, jak to przełoży się na problem zdrowia i życia milionów ludzi pisze Węglowy Szowinista. „Cześć, i dzięki za ryby”

Na koniec

Zostaw po sobie ślad!