ricketts-6

W dzisiejszych linkach na niedzielę dowiemy się o wodzie w kosmosie, końcu świnek morskich, stawianiu domów w 3 godziny i o żywym Rambo… oraz wielu innych tematach. Zapraszam.


Nauka

 

 • Jeszcze nie tak dawno mówiono, że woda występująca na Ziemi to zjawisko unikatowe. Odnajdujemy jej pozostałości na Wenus ( najprawdopodobniej woda była przyczyną śmierci tej planety – dowiedz się więcej, czytając wpis o efekcie cieplarnianym), teraz również okazuje się, że może jej być całkiem sporo we wszechświecie. Globalny ocean na Enceladusie
 • Nie wiem jak opisać szok, który towarzyszy przy czytaniu decyzji naszych rodzimych naukowców. Liczne świnki morskie mojego domu, które aktualnie są już w marchewkowym niebie na bank są obrażone i zdegustowane. Koniec świnek morskich.

 

Muzyka

 

 •  Hippo Campus – The Halocline, utwór wykorzystany w finale serialu „Falling skies”. Osoby oglądające zapewne odbiorą go jeszcze mocniej, ale i tak bardzo dobry kawałek.

 

Ciekawostki

 

 • Dla osób lubiących hazard i ryzyko. W tamtym roku Polskie Linie Lotnicze „Lot” zorganizowały licytację zagubionych bagaży. Zainteresowanie przerosło wszelkie oczekiwania, dlatego utworzono specjalną stronę, na które można zobaczyć (z zewnątrz) bagaż, przeczytać jego historię a następnie zalicytować. Jednak uwaga, niestety wszystkie bagaże zostały wcześniej sprawdzone pod względem niebezpiecznych i zakazanych przedmiotów.
 • Trzeba przyznać, że Stowarzyszenia Biologii Morskiej w Plymouth zawsze spłaca swoje długi, nawet gdy trwa to 99 lat. Najstarszy list w butelce.

 

Technologia

 

 • Już od dość dawna mówi się o drukowaniu 3D nie tylko malutkich przedmiotów, jednak chyba zaczynamy powoli nowy rozdział. Chińska firma ZhuoDa proponuje wydrukowanie … domu i zmontowanie go w 3 godziny. Ciekawe jak z wysyłką do Polski.

 

Zdjęcia

 

 • Jakub Rozalski jest krakowskim artystą, grafikiem i ilustratorem. Tworzy bardzo klimatyczne prace nawiązujące do XIX i XX wieku w trochę innej rzeczywistości.  Wszystkie jego prace można zobaczyć np. tutaj

Historia

 

 

Podróże

 

 • Syria, środek pustyni i ruiny miasta, które kiedyś było jednym z ważniejszych ośrodków handlowych. Palmyra jest (była?) jednym z zabytków całej ludzkości, świadectwem potęgi dawnych narodów oraz tego, jak jednak wszystko jest nietrwałe i zmienne. Skąd znak zapytania? Bo zabytki w Syrii są systematycznie niszczone przez Państwo Islamskie, uznające je za obrazę Islamu. Palmira – stracony skarb naszej cywilizacji . Swoją wizytę w tym magicznym miejscu opisuje również Robb Maciąg w książce „1000 szklanek herbaty”, opisywanej w maju na linkowskazie.
 • Trochę inna podróż, bo kosmiczna. Nagranie z kamery umieszczonej na hełmie podczas pięciogodzinnego spaceru rosyjskiego astronauty z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

   

Wikipedia codzienna

 

 • Gdy premier międzywojennej Polski, Felicjan Sławoj Składkowski rozpoczynał propagowanie wśród obywateli idei higienicznego trybu życia, raczej nie przypuszczał w jaki sposób naród mu się odwdzięczy. Jednak jakby nie było, wspomina się go razem z towarzyszącym uczuciem ulgi. Sławojka
 • Historia z Pomorza, gdzie pojawił się pomornik. Wykorzystano helikopter, policja i myśliwi robili nagonki, cała okolica zasłana została wnykami a to zagadkowe zwierze nadal mordowało. Pojawiła się nawet ekipa rodem z „archiwum X”. Nic to nie pomogło. Pomornik zabijał dalej.

 

YouTube

 

 • Pająki… niespecjalnie za nimi przepadamy, ale jednak ten filmik ma w sobie coś, co sprawia, że nawet je lubimy… chwilę. Maratus personatus jest pająkiem australijskim. Unosząc kończyny wykonuje on „taniec godowy”. Jeśli zakończy się sukcesem, wybrana samica wpada w trans i można dokonać aktu. Jest to jednak dość ryzykowna gra, gdyż odrzucenie jego zalotów automatycznie czyni go celem ataku.. ach te kobiety.

Zostaw po sobie ślad!