Tej niedzieli w 22 linkach na niedzielę między innymi zajrzymy do Lizbony, pobawimy się balonami, dowiemy się jaki był Albert, wypijemy podrobioną herbatę i pomaszerujemy z armią.


Podróże # 22

Pałac Fronteira, XVII wieczna budowla w Lizbonie, która swoim wyglądem dumnie prezentuje się rzeszom turystów oraz mieszkającej tam rodzinie.

Bardziej jednak niż architekturą odwiedzający są ciekawi rodziny Fronteira, która dalej tu rezyduje. Większość odwiedzających pewnie zadaje sobie pytanie: jak to w ogóle jest mieć taki pałac? Podobno całkiem zwyczajnie: obecny markiz Dom José Maria Pinto Basto Mascarenhas i jego rodzina nie korzystają z zabytkowych komnat, a przez większość czasu przebywają w części domostwa która (jak nam powiedziano) niewiele się różni od standardowych współczesnych domów. My widzieliśmy najmłodszą członkinię rodu mającą około 4 lat, gdy bawiła się w ogrodzie. Poprzedni markiz, Fernando Mascarenhas, stanowił wręcz atrakcję dla turystów którzy obserwowali go podczas oglądania telewizji przez szybę sąsiedniej komnaty – od tego czasu telewizor został jednak przestawiony do innego pokoju.

Przeczytaj całość

Galeria

Balony i odrobina wyobraźni – Masayoshi Matsumoto w akcji.

Zobacz galerię    Zobacz stronę autora

Wikipedia

Historia sieroty Europy, tajemniczego chłopca, którego losami interesował się cały kontynent.

Tu spoczywa Kaspar Hauser, zagadka swoich czasów. Narodził się w nieznanych okolicznościach, jego śmierć owiana jest tajemnicą”. W Ansbach wzniesiono później pomnik poświęcony Kasparowi z napisem Hic occultus occulto occisus est („Tutaj nieznany został zabity przez nieznanego

Przeczytaj całość

Do zobaczenia

Do przeczytania # 22

Etiopscy chrześcijanie stają się męczennikami za wiarę, mordowanymi przez terrorystów z Państwa Islamskiego (IS). Świat skupia się na uchodźcach z Syrii, milcząc w tym „niewygodnym” temacie.

Pierwsza scena przedstawia grupę etiopskich chrześcijan ubranych na czarno, na kolanach, z rękami związanymi za plecami. Zamaskowani członkowie Państwa Islamskiego stoją za Etiopczykami z karabinami wycelowanymi w ich głowy. Według tego wideo, scena ta ma miejsce w mieście Fazzan. Chrześcijańscy jeńcy są nazywani „Czcicielami krzyża należącymi do wrogiego Kościoła Etiopskiego.”

Przeczytaj całość ( raczej +18 )

Warto

Nauka # 22

Albert Einstein w trochę bardziej zwyczajnej formie, mniej geniusz bardziej człowiek, który jest taki sam jak wszyscy dookoła.

Sądził, że sława naukowa zobowiązuje go do służenia swoim czasem i nazwiskiem (a często także pieniędzmi) wtedy, gdy można komuś pomóc albo gdy jego głos może wpłynąć na postawę innych. Odpisywał na wszystkie listy, które wydawały mu się istotne, zachowywał się tak samo wobec dzieci, jak i prezydentów. Przyjaźnił się z belgijską królową, małego sąsiada w Princeton nauczył jeździć na rowerze. Kolega uczonego z Instytutu Badań Zaawansowanych, Erich Kahler, pisarz i historyk idei, opowiadał, że kiedyś taksówkarz w Nowym Jorku powiedział mu, że sama świadomość, iż na świecie żyje Albert Einstein, sprawia, że czuje się mniej samotny.

Przeczytaj całość

Do posłuchania # 22

Historia

Artykuł zbierający kilka cennych rad, jak spróbować zataić swoją tożsamość, będąc autorem jednej z najhaniebniejszych teorii w historii i mając na rękach krew milionów ludzi. Dodatkowo w realiach przegranej przez nasz naród wojny i wielkiej potrzeby rozliczenia się z tymi, którzy ją wywołali.

Kilka dni błąkał się po kraju, próbując dostać się do Niemiec. Udawał kaprala Luftwaffe, którego nikt nie miał powodu aresztować. W końcu jednak amerykański żołnierz przeszukał go dokładnie i znalazł na przedramieniu tatuaż z grupą krwi, jaki nosił każdy SS-man. Adolf próbował go wypalić papierosem, ale nie udało mu się.Usunął go na dobre nieco później.

Przeczytaj całość

Ciekawostka

Kiedyś za podrabianie herbaty wsadzano ludzi do więzienia

Komiks # 22

22
kryzyswieku.blogspot.com

Zostaw po sobie ślad!