11052906_1018191048211848_4664700873863851239_o

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Podróże

Wędrówka po lodowych korytarzach wewnątrz islandzkiego lodowca.

Przeczytaj i zobacz

Galeria

Tatry Polskie 2015 – fotograf i właściciel: Dorota Wołodko

Wikipedia

W tamtym tygodniu było o trochę odmiennej formie gry w szachy ( przeczytać można tutaj ), w tym również będzie o sporcie.

Przeczytaj całość  Rozbudowany artykuł

Do obejrzenia

Zapowiedź filmu „Pilecki” opowiadającego historię Witolda Pileckiego, rotmistrza Wojska Polskiego, współtwórcy Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej. Zgłosił się na ochotnika w misji przeniknięcia do obozu Auschwitz. Tam organizował ruch oporu oraz zbierał informacje, które były jednymi z pierwszych mówiących Aliantom, co działo się w obozie śmierci. Zorganizował udaną ucieczkę i kontynuował walkę w szeregach AK. Po zakończeniu wojny nie złożył broni. Został zamordowany strzałem w tył głowy przez „kata z Mokotowa”, w 1948 roku.

Naukowo

Ile jest wszystkich drzew na Ziemi? Czy da się to policzyć? Naukowcy znowu zaskakują.

Z nowych szacunków dowiadujemy się, że największa na świecie gęstość zaludnienia na hektar występuje w lasach borealnych USA, Skandynawii i Rosji. W sumie znajduje się w nich 750 miliardów drzew, czyli 24% wszystkich występujących na ziemi.

Przeczytaj całość

Do usłyszenia

Do poczytania

Jak w dzisiejszych czasach radzi sobie i się odnajduje jeden z najstarszych i najbardziej znanych klasztorów buddyjskich, Shaolin?

Shi Yongxin stanął na czele świątyni w 1999 roku i doprowadził do jej ponownego, choć kontrowersyjnego rozkwitu. Klasztor został założony ponad 1500 lat temu, a wielką sławę zyskał w VII wieku, kiedy 13 jego mnichów rzekomo zapewniło rządzącej dynastii Tang zwycięstwo w ważnej bitwie. W czasie największego rozkwitu ponad 2 tys. mężczyzn ćwiczyło w jego murach sztukę walki, która stała się jednym z wiodących stylów wushu, na Zachodzie znanego bardziej jako kung fu.

Przeczytaj całość

Historia

Portal historyczny ciekawosthistoryczne.pl przedstawia „Holocaust Azteków. Cała prawda o masowym mordzie na mieszkańcach Ameryki Środkowej”

Aztekowie grzecznie poprosili o zgodę na obchody święta Toxcatl. Co zrobił Alvarado? Oczywiście pozwolił na uroczystości, a następnie zmasakrował tańczących na dziedzińcu świątyni Indian.

Przeczytaj całość

Komiks

kryzyswieku.blogspot.com

Źródła

Zostaw po sobie ślad!