linki_na_niedziele

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


 

PODRÓŻE

Geociekawostki zabierają nas na wyprawę po najciekawszych wybrzeżach świata. Piękne widoki.

W zestawieniu znalazło się 15 (tak naprawdę 16, bo na końcu jest bonus :)) najpiękniejszych wybrzeży świata. Starałem się stworzyć, jak najbardziej urozmaicony i kolorowy ranking. Mam nadzieje, że mi się udało. Listatradycyjnie ułożona alfabetycznie. Miłego oglądania….

WIĘCEJ

WIKIPEDIA CODZIENNA

Mityczne zwierze, zwane biskupem morskim.

Zabrano go następnie do króla polskiego, który zażyczył sobie, aby go zatrzymać. Istota została również pokazana grupie biskupów katolickich, w kierunku których miała wykonać kilka gestów, najwyraźniej chcąc przekazać im, że pragnie wrócić do morza

WIĘCEJ

DLA UCHA

NAUKA

Obchodzimy właśnie 25 urodziny teleskopu Hubble’a – jednego z najlepszych, najdroższych i najbardziej spektakularnych urządzeń ludzkości.

Samo wyniesienie i umieszczenie Hubble’a było bardzo nagłośnione. I nie ma się co dziwić. Miny inżynierów i naukowców zrzedły, gdy okazało się, że teleskop przesyła niewyraźne zdjęcia. Wstępna analiza wykazała, że jeszcze na ziemi popełniono fatalny błąd. Źle wyprofilowano 2,5 metrowe zwierciadło teleskopu. Błąd był ogromny, bo wynosił … ponad  2 mikrometry, czyli tysięczne części milimetra. Teleskop, choć działał bez zarzutu, robił nieostre zdjęcia. 6 mld dolarów i nieostre zdjęcia! Niecałe trzy lata po wystrzeleniu urządzenia, do Hubble’a, na orbitę wysłana została misja naprawcza. Dotychczas teleskop serwisowano pięć razy.

CZYTAJ WIĘCEJ      ZOBACZ WIĘCEJ

RELAKS

W kwestii wyginięcia dinozaurów…

DO POCZYTANIA
Magazyn Focus i Konrad Godlewski zabierają nas w niezwykły i trudny do zrozumienia świat życia po życiu i trudności z niego wynikających

Proceder kradzieży zwłok niełatwo ukrócić. Chińscy wieśniacy tradycyjnie grzebią swych zmarłych nie na ogrodzonych cmentarzach, ale w kurhanach na polach, gdzie zwłok trudno upilnować. Czasem zresztą rodziny zmarłych kobiet same godzą się na taką transakcję, bo niezamężna nieboszczka też może czuć się samotna na tamtym świecie. Aranżowaniem transakcji zajmują się zwykle ci sami swaci, którzy aranżują małżeństwa żywych.

CZYTAJ WIĘCEJ

DLA OKA
Norwegia, Oslo. Ukryta kamera rejestruje reakcje ludzi na siedzącego na przystanku zmarzniętego chłopca. Akcja-reklama mająca poruszyć temat ciągle pogarszającej się sytuacji dzieci w Syrii.

ŹRÓDŁA

Zostaw po sobie ślad!