sonneveld-1

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Galeria

Od 1975 roku co pięć lat organizowane jest największe żeglarskie wydarzenie świata – Amsterdam Sail. W sierpniu przez kanały Amsterdamu przepływają setki statków, tworząc wspaniały widok.

Galeria Strona wydarzenia

Nauka

Co wiemy na temat naszego potu? Skąd się bierze, czy zawsze jest taki sam? do czego nam służy?

Ludzie, podobnie jak zwierzęta, używają feromonów alarmowych, aby przekazać informację o zagrożeniu. Naukowcy Anca R. Radulescu i Lilianne R. Mujica-Parodi zbadali reakcje ludzi na pot zestresowanych osób oraz pot pobrany w sytuacji niestresowej. Okazało się, że osoby wdychające pot osób doświadczających stresu, same stały się stresowały. Nie zauważono tego z kolei u osób wdychających pot osób w sytuacji niestresowej.

Przeczytaj całość

Podróże

Budowę warszawskich filtrów Lindleya rozpoczęto w 1881 roku, pracują do dzisiaj będąc jednocześnie pomnikiem historii.

Lindley zaprojektował kompleks składający się z Stacji Pomp Rzecznych na lewym brzegu Wisły oraz Stacji Filtrów z urządzeniami uzdatniającymi wodę. Tak zwane filtry powolne zbudowano pod ziemią ze specjalnie przygotowanych materiałów – odpornych na wilgoć cegieł licówek i cegieł glazurowanych białą polewą. Wykorzystywano również bloki granitowe i z piaskowca. Łącznie zbudowano 6 grup filtrów po 6 komór. Proces oczyszczania wody trwa w nich około dobę.

Galeria – Jakub Mlącki Artykuł o filtrach

Wikipedia codzienna

Centralia jest miasteczkiem w USA, które liczy sobie 10 mieszkańców. Najprawdopodobniej związane jest to z pożarem, który trwa już 50 lat i może jeszcze chwilę (250 lat) dogasać

Przeczytaj całość

Do zobaczenia

„Odd Bods” Zapowiedź powstającego serialu działaniach wojennych podczas II Wojny Światowej w Afryce. Scenariusz napisany został w oparciu o pamiętniki i wspomnienia żołnierzy. Był to bardzo specyficzny odcinek frontu, gdzie nienawiść do wroga niekoniecznie zwyciężała dobrą naturę człowieka.

Do poczytania

Męski rachunek sumienia, podsumowanie dnia w którym nie uznajemy tłumaczenia się..

Taki męski rachunek sumienia często bywa bolesny. Jeśli tylko odrzucimy nasz egoizm i to ciągłe, modne dziś „ja”, „ja”, „ja”, możemy zobaczyć wiele rzeczy, których nie chcemy widzieć.

Przeczytaj całość

Do usłyszenia

Komiks

na koniec

 

 

Źródła

Zostaw po sobie ślad!