8290528771_4ab84a0303_h

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Galeria

Zbiór kilku najpiękniejszych mostów świata.

Zobacz całość Zobacz inną galerię

Wikipedia codzienna

Historia słynnego kurczaka, który przeciwstawił się powiedzeniu „nie trać głowy”.

Pomimo utraty dużej części tak ważnego organu, kurczak nadal wykazywał chęć do życia. Usiłował nawet nastroszyć się i zapiać, choć bez głowy nie było to możliwe. Gdy ptak przez dłuższy czas pozostawał przy życiu, Olsen zdecydował zatroszczyć się o Mike’a – karmił go drobnym ziarnem i płynami przez zakraplacz.

Przeczytaj całość

Historia

Mateusz „Bishop” Biskup przybliża nam pojedynek wojsk fińskich z armią radziecką w 1939 roku.

Wydawało się więc, że starcie fińskiego Dawida z sowieckim Goliatem potrwa najwyżej tydzień. Rosjanie po prostu rozjadą Finów czołgami i Nowy Rok świętować będą już w zdobytych Helsinkach. Ale historia lubi zaskakiwać…

Przeczytaj całość

Podróże – video

Ciekawostki naukowe

O tym, jak to czasami technologiczne bajery niekoniecznie zawsze muszą działać w 100% tak jak sobie twórcy zażyczą.

TrackingPoint wyprodukowała broń, która z każdego potrafi uczynić snajpera. Broń, którą wyposażono w Wi-Fi, USB, mobilne aplikacje, broń, której użytkownik musi jedynie wskazać cel, a strzelaniem zajmuje się system komputerowy. I wszystko to jest chronione, jak się okazuje, łatwym do złamania hasłem.

Przeczytaj całość

Do poczytania

Oglądaliśmy ostatnio najnowszą (i świetną) produkcję studia Pixar „W głowie się nie mieści”. Oprócz samej przyjemności z oglądania, można również wiele się dowiedzieć o funkcjonowaniu naszego mózgu – bo tutaj, jak to zwykle bywa, Pixar postawił na najwyższą jakość. Zapraszamy do przeczytania naukowej recenzji Aleksandry Stanisławskiej.

Tak właśnie dzieje się w głowie Riley, u której Smutek zabarwia na niebiesko kulki wspomnień niegdyś postrzegane wyłącznie jako żółte, czyli radosne. To dobrze ilustruje fakt, iż ludzka pamięć jest niedoskonała i z biegiem czasu traci sporo informacji, zaś emocje rekonstruują naszą przeszłość – tyle że nie do końca w zgodzie z faktami.

Przeczytaj całość

Do posłuchania

Zdrowie

Za oknem spokojnie bulgocze topiący się asfalt a słupki wesoło biją kolejne rekordy temperatury. Dobrze poznać, co grozi naszej głowie przy takich temperaturach

Wysoka temperatura to wciąż lekceważona przez ludzi przyczyna wielu dolegliwości, a nawet zgonów. Według raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej w latach 2000-2010 najwięcej zgonów nastąpiło na skutek fali upałów, które nawiedziły nasz kontynent. Najbardziej morderczy okres to rok 2003, kiedy to w Europie w wyniku udarów cieplnych zginęło ok. 35 tys. osób. Z kolei amerykańska instytucja zajmująca się środowiskiem – Earth Policy Institute podaje, że liczba ofiar mogła sięgnąć nawet 52 tysięcy. Podobne upały nie miały miejsca w Europie w ciągu ostatnich 500 lat.

Przeczytaj całość

Pozytywnie

Komiks

 

Źródła

Zostaw po sobie ślad!