3599086402_9be2e7dd7a_b

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Podróże

Blog nagniatamy.pl prezentuje wyprawę rowerową po Górach Sowich. Piękna kraina profesjonalnie uchwycona.

foto: nagniatamy.pl

Zobacz całość

Wikipedia codzienna

Najdłużej żyjący człowiek, którego wiek został udokumentowany i potwierdzony miał 122 lata. Poznajcie panią Jeanne Calment, urodzoną w 1875 roku, zmarłą w 1997. W wieku 85 lat zaczęła ćwiczyć szermierkę, do 100 jeździła rowerem. Przez 96 lat swojego życia paliła papierosy (rzuciła w 117 roku). Jak sama mawiała „Dobry Pan Bóg o mnie zapomniał”.

Przeczytaj całość

Galeria

18 zdjęć na przekór śmierci – przyśpieszą bicie Twojego serca!

Zobacz wszystkie

Przydatne

Focus przedstawia nam ciekawy artykuł o radzeniu sobie w upalne dni, warto przeczytać.

W krajach arabskich w upały pije się gorącą słodką herbatę z dodatkiem świeżej mięty. Receptory na języku wykrywają wyższą temperaturę i w ten sposób organizm otrzymuje sygnał, że lepiej zacząć się pocić, by pozbyć się niepotrzebnego ciepła. To prosty i skuteczny mechanizm

Przeczytaj całość

Do obejrzenia

Problemy techniczne przezwyciężone, bo odcinek bardzo ważny. Dotyczy GMO. Wiele osób obawia się organizmów genetycznie zmodyfikowanych traktując je jak nienaturalnych intruzów w środowisku. Ale stety, niestety to właśnie inżynieria genetyczna może być nie tylko ścieżką szybkiego rozwoju, ale także lekiem na wiele problemów współczesnego świata. I to dosłownie.

Historia

Dariusz Kaliński oraz portal ciekawostkihistoryczne.pl zapraszają do przeczytania historii niemieckich komandosów, którzy dostali za zadanie arcytrudną misję.

Szkolenie obejmowało każdy szczegół „bycia czekistą”. Niemcy paradowali w sowieckich mundurach. Uczyli się obsługi radzieckiej broni. Duży nacisk położono na przyswojenie sobie specyficznego czekistowskiego żargonu i umiejętności posługiwania się nim w stosunku do równych sobie oraz do wyższych stopniem oficerów. W sowieckich realiach enkawudzista był panem życia i śmierci i Brandenburczycy musieli wyrobić w sobie również nawyk brutalności w kontaktach z szeregowymi żołnierzami. Ukoronowaniem nauki były próby picia dużych ilości wódki, aby i do tego przyzwyczaić niemieckich dywersantów.

Przeczytaj całość

Do posłuchania

Mapa

Europejskie społeczeństwo starzeje się bardzo szybko. Dodatkowo młodzi ludzie stali się bardzo mobilni, nie jest problemem zmienić miasto lub nawet kraj w poszukiwaniu lepszego miejsca. Połączenie tych dwóch czynników dało obraz kontynentu, w którym widzimy gdzie populacja się zmniejsza (kolor niebieski) a gdzie rośnie ( kolor czerwony).

www.bbsr.bund.de
www.bbsr.bund.de

Komiks

000158
fabrykakomiksu.pl

 

Źródła

Zostaw po sobie ślad!