9367501752_75ac1e1e8a_o

Linki na niedzielę – zbiór ciekawych rzeczy, którymi warto się podzielić, idealne do niedzielnego odpoczywania.


Podróże

Bruksela, obok bycia stolicą Unii Europejskiej, jest również światowym centrum komiksów. To tutaj można przejść się szlakiem murali, poświęconych najsłynniejszym bohaterom komiksów.

Zobacz całą galerię

Nauka

Zakochany Einstein. Tym razem audycja do wysłuchania. Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego.

Co sprawiło, że Einstein w pewnym momencie wystosował ostry list do żony, w którym uzależnił ich dalsze życie pod jednym dachem od wyzbycia się przez Milevę oczekiwań co do czułości i wspólnych podróży, a także zakazywał jej odzywania się do niego? O tym – w nagraniu audycji z udziałem prof. Marka Demiańskiego, prof. Eryka Infelda i dr Krzysztofa Rejmera.

Przeczytaj i posłuchaj

Historia w zdjęciach

Kraków wczoraj i dzisiaj, zestawienie starych zdjęć z tymi zrobionymi dzisiaj. Autorem bloga, na którym można zobaczyć wszystkie prace jak i samych zdjęć (tych współczesnych) jest Kuba Sochacki.

Zobacz wszystkie zdjęcia

Wikipedia codzienna

Sprawa Boronaliego, czyli czy każdy może być artystą?

W marcu 1910 roku na XXVI Salonie Niezależnych w Paryżu został wystawiony obraz zatytułowany Zachód słońca nad Adriatykiem (lub I słońce zasnęło). Jako autora wymieniono włoskiego malarza z Genui, J.R. Boronaliego. Dzieło miało swoje recenzje krytyczne w prasie. W miesiąc później stały się one pretekstem dla paryskiego czasopisma satyrycznego Fantasio do upublicznienia rewelacji o kulisach powstania obrazu.

Przeczytaj całość

Ciekawostka

Film 360° – poczujcie się jak szwajcarski pilot F-5, zerknijcie na przepiękne Alpy ale pamiętajcie o trzymaniu sterów oraz formacji!!

Używać można myszki (trzymamy prawy przycisk „na filmie” i ruszamy myszką, lub przyciskami W,S,A,D)

Historia

3 lipca 1949 roku, na obrazie Matki Boskiej w katedrze lubelskiej zauważono łzy. Ani władze kościelne ani państwowe nie były przygotowane na takie wydarzenie.

Dostępu do miasta bronili żołnierze. Zawracali pielgrzymów. Dowódca 3. Brygady Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego: „Wykryto taktykę wroga, który starał się u żołnierzy biorących udział w akcji wzbudzić różnymi sposobami sentyment do wiary i Boga – między innymi wciskając żołnierzom krzyże do ręki”.
Przeczytaj całość

TED

Co Facebook i Google ukrywają przed światem. Jak dopasowywane są wyniki wyszukiwania, najnowsze wiadomości, informacje.

Ziemia

Teorii o efekcie cieplarnianym mamy tyle, ilu jest ludzi wypowiadających się na ten temat. Nie zmienia to faktu, że dzieją się procesy, których nie znamy.

5 lat, tyle dzieli nas od roztopienia się pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym, do tego stopnia, aby możliwa była swobodna żegluga morska. Taki scenariusz przedstawił właśnie Peter Wadhams, wieloletni badacz Arktyki z Uniwersytetu Cambridge w Anglii.

Przeczytał cały artykuł

Do posłuchania

Trójkowicze na bank już znają, inni…. niechaj poznają!

Komiks

Źródła

Zostaw po sobie ślad!