Boże Narodzenie 2016. Kolejne Święta tuż tuż, jeśli w całym tym przedświątecznym zaganianiu a potem w rodzinnym świętowaniu znajdziecie chwilę aby odwiedzić Linkowskaz będzie mi bardzo miło. Jednak jak wygra rodzina to absolutnie się nie pogniewam.

W tym roku Linki na Boże Narodzenie publikuję wcześniej i będą one również za Linki na niedzielę – trzeba pocieszyć się spokojem i bliskimi. Dlatego widzimy się po Bożym Narodzeniu i Wesołych Świąt!


Boże Narodzenie 2016 – Podróże

380 kilometrów od Jawy i 1565 od Australii leży Wyspa Bożego Narodzenia, terytorium zależne od państwa kangurów. Otoczona jest małą rafą koralową, jej brzeg to wysokie na 20 metrów klify i piękne plaże. Ma zaledwie 135km² powierzchni i populację około 1500 ludzi.

Są też kraby, które w grudniu przejmują władzę nad wyspą. Mają swoje mosty, drogi są zamykane na czas ich migracji i ogółem… są ich miliony.

64

Wszyscy doskonale wiedzą, że święty Mikołaj mieszka w Laponii. Jednak oprócz tego, że jest to na północy, jest tam masa śniegu i reniferów to…. co to za miejsce?

Z rozbawieniem przyjmowałam reakcje bliskich na wieść o tym, że wybieram się do Laponii i że spędzę tam co najmniej kilka miesięcy. Większość zgłaszała chęć przekazania mi listu z życzeniami, który to miałabym osobiście wręczyć do rąk ukrywającego się z reniferami na Północy Świętego Mikołaja. Część z zaskoczeniem powtarzała słowa: „Do Laponii???? To znaczy gdzie właściwie?”. Nie wiedzieć czemu, Laponia jako kraina geograficzna kojarzona jest przede wszystkim z Finlandią. W rzeczywistości rozpościera się na północnych terenach aż 4 krajów: Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. Ja, jako studentka filologii szwedzkiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie wybierałam się oczywiście do ojczyzny Ikei.

Laponia surowe piękno dla wytrwałych

Do przeczytania

Jak wygląda obchodzenie Bożego Narodzenia w innych krajach świata? Czy wszędzie święta zaczynają się 24 grudnia? Dlaczego w Austrii pan w czerwonym ubraniu nie przynosi prezentów pod choinkę? Jak wyglądają święta w Australii i czemu w Meksyku ksiądz błogosławi przyniesioną lalkę?

Święta Bożego Narodzenia na Świecie

64

Przeczytaj również ciekawostki o kolędach. Co mają wspólnego myszy i powstanie najsłynniejszej kolędy na świecie. Dlaczego zakonnice bawiły się lalkami i czemu zaborcy zakazywali śpiewania jednej z nich. Posłuchaj również specjalnej świątecznej składanki.

Kolęda na święta

Do posłuchania

Historia

W miejscu, o którym często mówi się, że zostało zapomniane przez Boga, również próbowano obchodzić Boże Narodzenie. Ostrzegam, nie są to historie lekkie, świąteczne…

Obozy koncentracyjne zapamiętane zostaną jako miejsca, w których zanikały ideały religijne i humanistyczne. Jednak mimo terroru, wszechobecnej śmierci i znieczulenia okrucieństwem, święta w tym miejscu można określić mianem szczególnych. Wiara w to, że istnieje dobro i ono zwycięży, przetrwała w sercach wielu osadzonych i w wigilijną noc tliła się wyjątkowo mocno.

Wigilia w obozie koncentracyjnym

64

W 1914 roku w noc z 24 na 25 grudnia ucichły wystrzały. W ciemności niosły się słowa kolędy, najpierw w języku niemieckim, potem stopniowo angielskim i francuskim. Tysiące żołnierzy podało sobie tego dnia dłoń, zapaliło papierosa i zażartowało.

Zapraszam do przeczytania wpisu „Dzień, w którym przestano strzelać”

Do obejrzenia

Reklama

Nauka

Na świecie jest 2 000 000 000 dzieci, jednak odwiedzi „tylko” 200 000 000 z nich. Dodatkowo wcale nie ma na to 24 godzin tylko więcej… jednak czy to wystarczy aby odwiedził około 1000 domów co 1 sekundę?

64

Ok, spodziewałem się, że coś takiego znajdę… ale i tak jestem zaskoczony. Uniwersytet w Sheffield opracował wzór na idealną choinkę świąteczną – dzięki opracowanemu równaniu możemy określić idealną ilość bombek, długość łańcuchów, rozmieszczenie lampek a nawet wielkość gwiazdy na czubie.

Przykładowo: 152 centymetrowa choinka powinna mieć 31 bombek, 776 cm łańcuchów, 478 cm światełek i 15 centymetrową gwiazdę.

maxmania.pl

Brakuje jeszcze wzoru wyprowadzającego optymalną ilość prezentów pod choinką.

Jak powinna wyglądać idealna choinka

Technologia

A gdyby tak zbudować drona, który będzie przenosić nie paczuszki a ludzi?

64

Odwieczny problem, jak pakować prezenty. Zakleić wszystko taśmą? Ładna zakładka? Sznurek czy wstążka?

Kilka ciekawych i wcale nie tak wymagających czasu/uwagi pomysłów znajdziecie tutaj:

Pakowanie prezentów

Boże Narodzenie 2016 – Na koniec

Święta programisty

64

Boże Narodzenie 2016 – to wszystko w tym wydaniu. Jeszcze raz, wesołych i spokojnych świąt, cześć!

Zostaw po sobie ślad!