Lekcja historii w Dolinie Krzemowej

Lekcja historii w Dolinie Krzemowej. Miejsce w którym znajdują się najważniejsze firmy informatyczne świata – Google, Facebook, Oracle etc. Całkiem sensownym krokiem wydaje się zlokalizowanie tutaj budynku w którym zebrane zostały pamiątki z poprzednich wiekopomnych kroków w technologicznym rozwoju ludzkości. Kilkaset metrów obok znajduje się Googleplex, dookoła krążą pomalowane w niebiesko-żółto-czerwono-zielone barwy rowery a na parkingach ładują się Tesle – witajcie w Dolinie Krzemowej.

Lekcja historii - Linkowskaz muzeum
Computer History Museum – główny budynek

W 1996 roku w tym miejscu założone zostało Computer History Museum, miejsce gdzie każdy pasjonat technologii poczuje się jak w raju.

Sam budynek jest ogromny, wewnątrz znajduje się duży hol, recepcja, miejsce aby usiąść i podładować laptopa. Poszukiwacze pamiątek znajdą tam również sklepik z fajnymi gadżetami. Przed wejściem parasole chroniące przed słońcem i zachęcający do położenia się zadbany trawnik.

Po zakupie biletu, oddaniu plecaków do przechowalni oraz wypytaniu o najciekawsze eksponaty można rozpocząć zwiedzanie. Twórcy muzeum doskonale zdawali sobie sprawę, kto będzie ich odwiedzać i dlatego tuż obok recepcji znajduje się miejsce, w którym możemy podłączyć swój telefon do ładowania a w zamian wciąć zastępczy.


Przeczytaj również „Miasto Boga„, o południowoamerykańskich fawelach, dzikich dzielnicach biedy, do których jeszcze niedawno bała się wchodzić policja a które teraz zaczynają pełnić rolę atrakcji turystycznych.


Wystawy

Zbiory prezentowane w muzeum są aż przytłaczające. Można prześledzić całą historię współczesnych komputerów zaczynając od średniowiecznych liczydeł, pierwszych kalkulatorów i starożytnych urządzeń, których działania tylko się możemy domyślać. Bardzo dużym plusem jest to, że większość urządzeń jest w pełni sprawna, dodatkowo obok znajdują się instrukcje jak były wykorzystywane (lub przypuszczenia na ten temat) oraz zagadki typu „oblicz to sam”. Niektóre obliczenia dokonywane przez starożytnych i teraz sprawiają dużo problemów.

Lekcja historii - Spis powszechny Linkowskaz
Urządzenie służące do analizowania danych statystycznych

Przesuwając się do kolejnych pomieszczeń stopniowo wprowadzani jesteśmy w świat współczesnych technologii. Początkowo zobaczymy ogromne maszyny służące np. do obliczania danych statystycznych, pierwsze komputery (w tym ENIAC, przez długi czas piastujący tytuł praojca współczesnych urządzeń). Poznamy również historię firm, które brały udział w rozwoju tych technologii (IBM czy RACK).

Na własne oczy można zobaczyć słynną Enigmę, moduł rakiety wynoszącej satelity na orbitę czy przez mikroskop spojrzeć na mikroprocesory.

Lekcja historii - Enigma Linkowskaz
Słynna mała Enigma

Pasjonaci programowania również znajdą tam zakątek dla siebie – od ogromnej ściany z drzewem genealogicznym współczesnych języków po historie ich twórców.

To co najbardziej mnie zafascynowało to oczywiście część poświęcona grafice trójwymiarowej. Można tam zobaczyć pierwsze stacje graficzne, maszyny służące do produkowania modeli oraz dowiedzieć się wielu ciekawych anegdot – np. o słynnym czajniku, który gości prawie w każdym programie graficznym (muzeum posiada również sam czajniczek). Pierwsze szkice do „Toy Story” czy „Gdzie jest Nemo” oraz opowieści założycieli studia Pixar.

Drugim miejscem, które przypadło mi do gustu była wystawa gier komputerowych. Ogromna wystawa wszelkich kontrolerów (niektórych bardzo wymyślnych), dawnych hełmów trójwymiarowych ( nie tak dawno mogłem przetestować współczesną wersję ) czy pierwszych wydań różnych programów. W tym dziale również poczułem się dość staro – zapewne jest to jedno z nielicznych takich miejsc, gdzie eksponaty kilkanaście lat temu trzymało się w dłoniach i uważało za nowość…

Lekcja historii - Kontrolery Linkowskaz
Wystawa kontrolerów do gier

Zafascynowani współczesnymi technologiami mogą wsiąść do autonomicznego samochodu googli (który 14 lutego spowodował pierwszy w historii wypadek z jego winy) i zobaczyć jak wygląda od środka, spojrzeć na łaziki NASA (ale one są malutkie) czy skorzystać z ogromnego ekranu 180 stopnii i polatać po współczesnym świecie.

Jeszcze jedną wartą wspomnienia wystawą jest dział Internetu. Można tutaj zobaczyć jak wyglądały pierwsze projekty sieci, jak wymyślano to, co teraz jest czymś naturalnym jak prąd. Na wystawach znajdują się również pierwsze algorytmy wyszukiwarki Google jak i pamiątkowe kubki czy czapeczki ze śmigłem (rozdawane pierwszym pracownikom największej wyszukiwarki).

Lekcja historii - Google Linkowskaz
Samochód który nie potrzebuje kierowcy

Na wyczerpanego ogromem eksponatów widza na samym końcu czekają jeszcze dwie niespodzianki. W salach obok czekają DEC PDP-1 LAB oraz IBM 1401 dwa w pełni sprawne superkomputery – ogromne i głośne.


Przeczytaj również „Do ostatniej śruby” – o stoczniach w Bangladeszu i ludziach, którzy w nieludzkich warunkach i bez specjalnego sprzętu rozbierają do ostatniej śruby ogromne kontenerowce.


Jeszcze raz

Osobiście byłem zafascynowany tym miejscem, z chęcią jeszcze kiedyś do niego powrócę aby w spokoju wszystko obejrzeć, przeczytać i zobaczyć. Idealnie nadaje się jako miejsce początku zwiedzania Doliny Krzemowej – przecież tutaj można zobaczyć, jak to wszystko się zaczęło, prawdziwa lekcja historii.

Sporo Wam opisałem z eksponatów, które można zobaczyć w Muzeum Historii Komputerów jednak spokojnie – słowa nie oddają magii miejsca, dodatkowo przypuszczam, że tylko dotknąłem góry eksponatów, które tam są dostępne.

Odrobina informacji praktycznych:

  • Wstęp to koszt 15$ (dorosły), 12$ młodzież, emeryci i wojskowi. Dzieci poniżej 12 roku – wchodzą za darmo. Codziennie odbywa się również lekcja z przewodnikiem, który oprowadza zorganizowaną grupę po obiekcie.
  • Dostępne jest dwadzieścia sal tematycznych oraz dwie dodatkowe.
  • Czas zwiedzania – można przelecieć wystawy w godzinę, jednak warto poświęcić 2 może nawet 3 na spokojnie zapoznanie się z opisami, filmami i ciekawostkami.
  • Nie ma problemu z robieniem zdjęć, jednak bez lampy.
  • Darmowy i szybki internet dostępny na terenie całego muzeum. Obok budynku znajduje się duży darmowy parking.lekcja

A na koniec

Dolina Krzemowa znajduje się na południe od San Francisco, jednego z piękniejszych miast przynajmniej na zachodnim wybrzeżu USA. Około 60 mil na północ znajduje się jeszcze jedne ciekawy obiekt, który doczekał się opisu na Linkowskazie. Jest to owiane złą sławą więzienie San Quentin – przeczytać o nim możecie tutaj: Nie jesteś numerem, jesteś kolorem skóry.

2 Replies to “Lekcja historii w Dolinie Krzemowej

  1. Historii najlepiej jest się uczyć tam, gdzie ona powstawała. O Dolinie Krzemowej chyba każdy kiedyś słyszał, jeśli nie w szkole, to w amerykańskich filmach. Sama chętnie bym się tam wybrała.

Zostaw po sobie ślad!