Timeline Cover - Comic Books


Wspomnienia

Dobrze pamiętam te sobotnie przedpołudnia, kiedy wchodziłem do naszej osiedlowej biblioteki. Jeszcze zbyt młody na poważną literaturę zatrzymywałem się na samym początku, tuż przy drzwiach wejściowych. Tam, na kilku stosach leżały w ogromnych (jak na tamte czasy i moje wyobrażenia) ilościach wszelkiej maści komiksy. Kucało się przy tych skarbach i wertowało, co chwilę wybierając jakąś nową zdobyć.

Nowa, to było pojęcie bardzo umowne. Każdy komiks był już przeczytany kilka razy, nie przeszkadzało to jednak w spróbowaniu jeszcze raz. Dziecięca wyobraźnia nie potrzebowała wiele, wystarczyło tylko rozbudzić ciekawość, reszta toczyła się dalej.

Ile z tych komiksów nie miało pierwszej części, lub urywało się na chwilę przed decydującym wydarzeniem. W tamtym czasie to była bardzo męcząca rzecz, nie było internetu a inne biblioteki były nieosiągalnie daleko (czytaj. inne osiedle).

Wiele z tych braków, z czasem zostało w pamięci jako tajemnica dzieciństwa, zagadka, którą w tym momencie bardzo łatwo rozwiązać. Jednak kilka prób, powodowało zniszczenie legendy z młodzieńczych lat, nie dając nic nowego. Z biegiem czasu, doszedłem do wniosku, że warto zaglądać w tamte zakurzone wspomnienia, uśmiechnąć się pamiętając „chwile” a następnie zamknąć drzwi, nie ruszając nawet jednej nitki pajęczyny.

Z tych pokaźnych zasobów, które zostały zapamiętane


Hugo

Pięciotomowa seria bardzo fantastyczna. Jak na wiek, kiedy pierwszy raz po nią sięgnąłem – aż zbytnio. Zostały mi w pamięci potworki z klatkami zamiast brzuchów i inne podobne szaleństwa. Nie zmienia to faktu, że Bernard „Bedu” Dumont, autor i rysownik stworzył bardzo magiczny świat.

Wykreował również ciekawych głównych bohaterów, tytułowego Hugo, walecznego barda chłopca, jego pomocnika silnego, lekko nierozgarniętego niedźwiedzia Biskoto, , małego, gadatliwego i przyciągającego problemy Narcyza. Wspólnie przemierzali świat, który jest połączeniem średniowiecznej Francji i fantastycznych krain.

W swoich podróżach rozgrywają partię ogromnych żywych szachów pomiędzy Psiawiarami i Zabijakami oraz biorą udział w wojnie warzyw i owadów. Spotykają najdziwniejsze postacie aby na koniec uratować kogoś pięknego przy użyciu czegoś magicznego.

Pierwszy tom powstał w 1986,  w Polsce pojawił się w 1990. Wg Bedu, decyzje o wstrzymaniu dalszych tomów podjęli jego wydawcy, on chciał kontynuować przygody Hugo.

W serii ukazały się:

Hugo jest przykładem wymienionym we wstępie. Zasoby biblioteki miały tylko dwa tomy, reszta została poza zasięgiem. Sięgnąłem po niego kilka lat temu i niestety, magia prysła.


Kaczor Donald

28 kwietnia 1994 roku, jeszcze człowiek nie dosięgał okienka w kiosku, jeszcze robił błagalne oczy w stronę Mamy. W tym dniu, pojawił się dwutygodnik Kaczor Donald. To był przeskok w stronę „cywilizacji”. Do tej pory Donald to były pojedyncze komiksy, np. Mickey Mouse, a tu, co dwa tygodnie nowy kaczor!

Do tej pory pamiętam komputer na pierwszej stronie, zawierający słowa od redakcji i krótki komiks na dole strony. Kaczor oferował kilka komiksów, działy „Zgadywanki i zagadki”, „Figle figlarzy”, krzyżówkę i „Zawsze śmieszne”. Dodatkowo dołączano zabawki, gry planszowe, wszystko to na co poleci mały dzieciak.

W 1997 Kaczor Donald stał się tygodnikiem i już nie było tak łatwo namówić na niego rodziców. Wychodzi do dzisiaj (wrócili do formy dwutygodnika). Moje domowe archiwum liczy sobie ponad sto numerów, bezpiecznie czeka na przeczytanie w jednym z pudeł (i szczęśliwie uniknęło próby zamachu na jej życie).

Oprócz Kaczora Donalda dostępne również były „Donald i spółka” i „Gigant”.


Wieczna wojna

ww
Wieczna wojna

Bazująca na książce „Wieczna wojna” Joe Haldeman’a seria komiksów o tej samej nazwie. Autor książki, po powrocie z wojny w Wietnamie postanowił swoje obserwacje i bolesne wspomnienia opisać. Przeniósł je daleko w przyszłość, tworząc książkę science-fiction.

Po książce został wydany komiks, Joe Haldeman odpowiadał za scenariusz, Mark Van Oppen „Marvano” za adaptacja tekstu pierwotnego i rysunki.

Komiks, podobnie jak książka ma wydźwięk antywojenny, mający na celu ukazanie bezsensu konfliktów, bestialstwa ludzi oraz nieliczenia się z jednostką. Utwór przedstawia historię międzygwiezdnej wojny między Ziemianami a inteligentnymi obcymi – Tauranami. Trwała ona setki lat, aż do całkowitego wyniszczenia. Bohaterem jest żołnierz William Mandella, który dzięki technologiom wojskowym przeżywa swoje czasy o ponad tysiąc lat, ciągle walcząc. Widzi zmiany, jakie dokonują się w kulturze, nauce, w samych ludziach.

W serii ukazały się

W roku 1999 Joe Haldeman wydał powieść „Wieczna wolność”, która jest kontynuacją losów weteranów wiecznej wojny. Nie potrafili się odnaleźć w nowym świecie i zdecydowali się na odseparowanie od społeczeństwa. Książka również doczekała się adaptacji komiksowej.

Ridley Scott, reżyser Obcego i Gladiatora zapowiedział ekranizację powieści „Wieczna wojna”, brak jednak konkretnych dat.


Kajko i Kokosz

Kto nie słyszał o sławnych dwóch słowiańskich wojach z Mirmiłowa. Sprytnym Kajko i silnym ale lekko tchórzliwym Kokoszu. Dzielnie pokonują zagrożenia ze strony zbójcerzy Hegemona i jego prawej ręki Kaprala. Okazjonalnie pojawiają się wikingowie, smoki, borostwory i inne niespodzianki i niebezpieczeństwa. Seria liczy sobie czternaście tomów, pierwszy pojawił się w 1972, ostatni został wydany w 1993 roku. Kolejnych raczej nie będzie, ich autor Janusz Chrysta zmarł w 2008.

Często zarzuca się podobieństwo Kajko i Kokosza do Asteriksa i Obeliksa. Opowieści o Słowianach powstały wcześniej niż o Galach, podobieństwa można dostrzec i u jednych i drugich.  W jednym z wywiadów, Chrysta przyznał, że czerpał inspiracje z przygód walecznych galów.

„Zamach na Milusia

Było kilka prób ekranizacji przygód Kajko i Kokosza, pierwsza, przez wytwórnię Hanna-Barbera, wspólnie ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Nie została jednak zekranizowana. Potem jeszcze nieudana próba była w 2001 roku. W 2006 powstał animowany 16-minutowy film, bazujący na powieści „Zamach na Milusia

Oraz fragment audiobooka „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”

A ja z całej wesołej słowiańskiej drużyny najbardziej lubiłem Łamignata…

WojeM_Lamignat-kraty


Tytus, Romek i Atomek

Najdłużej ukazująca się seria komiksowa w Polsce. Zadebiutowała w 1957 roku w gazecie „Świat młodych”. W 1966 wydana została wersja książkowa.

Cała zabawa polega na tym, że dwóch harcerzy, Romek i Atomek postanawiają uczłowieczyć szympansa. Pomagają im w tym Papcio Chmiel, autor przeniesiony do komiksu, który pomaga, dorysowując co potrzeba, kiedy trzeba Prof. T.Alent , autor dziwnych wynalazków, założyciel Instytutu Wszechzbytków oraz hodowca białych myszek. Do tej pory powstało 31 tomów

arrow      Do odsłuchania: Fragmenty z najnowszego wywiadu z Papciem Chmielem

Tytus – „De” przy jego nazwisku wskazywałoby na szlachetne pochodzenie. Nic z tego. Tytus pochodzi z nienajlepszej rodziny, można by powiedzieć z patologicznej. – Stryjek – alkoholik, wujek – pasożyt, babcia – cinciara. Po co ma ktoś czytać? – pyta Romka w pierwszej księdze swoich przygód, gdy dostał od A’tomka zadanie: wypracowanie pt. „Moja rodzina”. Tytus napisał swoje wypracowanie w języku staromałpim, żeby nikt nie mógł odczytać. Ja jednak uważnie przestudiowałam księgi jego dziejów i wiem wszystko. Tytus pochodzi z Trapezfiku, kraju położonego w Afryce Środkowej. Do dziś mieszka tam babcia Tytusa Hopsasa i wuj Bzofik. Mimo, że rodzina nieudana, Tytus nie opuszcza jej w potrzebie. Kiedy w Trapezfiku nastąpił przewrót i wuj Bzofik trafił do więzienia, Tytus bez zastanowienia poleciał go ocalić. Trudne dzieciństwo to nie tylko rodzina. To także jego narodziny. Otóż nasz niski, długoręki, skoczny bohater urodził się nie jak wszyscy – raz. Najpierw w „Świecie Młodych”, gdzie Papcio publikował pierwsze odcinki jego przygód, a drugi raz, kiedy rysował książeczkę i wylał mu się tusz. Z głupiej plamy powstał mądry Tytus. Ba, i to nie wszystko. Tytus nawet imienia nie dostał zwyczajnie. – Z tuszuś powstał, w tusz się obrócisz, nadaję Ci imię Tusz de Zoo – powiedział do niego Papcio Chmiel, gdy plama zamieniła się w szympansa. Jednak chwilę później przyszedł Romek. – Ty, Tusz – powiedział, a A’tomek sprostował – Nie ma imienia Tytusz, tylko Tytus. I tak zostało.

z autobiografii Henryka J. Chmielewskiego „Tytus zlustrowany”

Księgi:

W 2002 roku powstał film pod tytułem „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń” (reż. Leszek Gałysz). Głosu Tytusowi udzielił Marek Kondrat, Romkowi Wojciech Malajkat, a Piotr Gąsowski A’Tomkowi.

arrow  Do zobaczenia: Tutaj można się zapoznać z wszystkimi pojazdami, którymi poruszali się Tytus, Romek i A’Tomek w swoich przygodach


Thorgal

Jedna z najpopularniejszych serii komiksów na kontynencie europejskim. Wspólne dzieło Grzegorza Rosińskiego (Rysunki) oraz Jean Van Hamme (Scenariusz). Pierwszy zeszyt „Zdradzona czarodziejka” został wydany w Belgii w 1977, do Polski trafił rok później.

Tytułowy bohater Thorgal Aegirsson , jest wychowanym przez wikingów wojownikiem. Z czasem poznaje swoją przeszłość i prawdziwe pochodzenie. Jednocześnie stawia czoła boskim wyrokom, niebezpieczeństwom i śmierci.

Saga Thorgala podzielona jest na okres gdy był sam, dzieje jego rodziny i wydarzenia, w których biorą udział jego dzieci (najnowszy cykl, ciągle tworzony).

Thorgal przetłumaczony został na na prawie dwadzieścia języków, do tej pory powstało 34 tomy serii głównej, 13 serii pobocznych oraz jeden, niepowiązany z fabułą.

Seria główna

Seria poboczna – Thorgal, Młodzieńcze lata

 • Trzy siostry (2013)
 • Oko Odyna (2014)
 • Runa (2015)

Seria poboczna – Thorgal Louve

 • Raissa (2011)
 • Dłoń boga Tyra (2012)
 • Królestwo chaosu (2013)
 • Crow (2014)
 • Skald (2015)

Seria poboczna – Thorgal, Kriss de Valnor

 • Nie zapominam o niczym! (2010)
 • Wyrok walkirii (2012)
 • Czyn godny królowej (2012)
 • Sojusze (2013)
 • Czerwona jak Raheborg (2014)

Grzegorz Rosiński zapowiada, że serie poboczne połączą się z 36 tomem serii głównej, tworząc zamknięty świat.

W 2006 roku powstał 29 tom „Ofiara”, ostatni napisany przez Van Hamme’a, który przeszedł na emeryturę. Kolejni scenarzyści to Yves Sante, a od 2014 Xavier Dorison. Rosiński cały czas pozostaje rysownikiem.

W 2014 roku powstało słuchowisko bazujące na podstawie Thorgala.

  • Thorgal: Zdradzona czarodziejka. Wyspa wśród lodów (wyd. 20 kwietnia 2014)
  • Thorgal: Prawie raj. Trzech starców z krainy Aran (wyd. 3 października 2014)


Asteriks i Obeliks

autor Uderzo
autor Uderzo

Jest rok 50. przed naszą erą. Cała Galia została podbita przez Rzymian… Cała? Nie! Jedna, jedyna osada, zamieszkała przez nieugiętych Galów, wciąż stawia opór najeźdźcom i uprzykrza życie legionom rzymskim stacjonującym w obozach Rabarbarum, Akwarium, Relanium i Delirium…

Kto nie słyszał o walecznej wiosce galów, którzy dzięki tajemniczemu napojowi otrzymywali nadludzką siłę i tłukli rzymian wszędzie, gdzie tylko się da, u siebie, w Egipcie, Rzymie, Grecji, Ameryce (tam rzymian jak raz nie było), u Brytów i jeszcze w kilkudziesięciu innych miejscach. Galijski wojownik, dostawca menhirów, dzielny psiak Idefiks oraz jego kompanii bawią nas już od 1961 roku, kiedy to René Goscinny i Alberta Uderzo stworzyli pierwszy tom ” Przygody Galla Asteriksa”

Do dzisiaj powstało 35 tomów przygód Asteriksa

Wszystkie albumy

 

Dodatkowo nakręcono osiem filmów animowanych

Cztery filmów pełnometrażowych • Pierwszy francuski satelita, wystrzelony w 1965 roku został nazwany „Asterix”
 •  Rene Goscinny  jeden z twórców całej serii był z pochodzenia Polakiem. Urodzony we Francji ale w rodzinie emigrantów, ojciec pochodził z Warszawy a matka z Chodorkowa.
 •  Stworzył on również postacie Lucky Luke’a i Mikołajka.

 

Bibliografia

Grafiki

 

Zostaw po sobie ślad!