352x500 (1)
Co wiemy o nanotechnologii? Czym są kwarki? Czy możemy zmienić nasz klimat? Jak działa nasz mózg? Czy internet zmienia nasze osobowości?
Na takie pytania można spróbować poszukać odpowiedzi w książce popularnonaukowej „Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi”.

„Trudno znaleźć kogoś, kto uważa, że człowiek w ogóle nie wpływa na klimat. Ale tak samo trudno znaleźć kogoś, kto uważa, że człowiek jest jedynym albo głównym czynnikiem grzejącym atmosferę. (…) W raporcie IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) znalazło się stwierdzenie, że badacze mają 90 procent pewności, iż człowiek przyczynia się do globalnego ocieplenia poprzez emisję gazów cieplarnianych. Tymczasem w większości mediów pojawiła się informacja, że człowiek w 90 procentach powoduje ocieplenie. To jest coś zupełnie innego, to ma zupełnie inny wydźwięk. Wątpię, by działalność człowieka miała większy wpływ na klimat niż rzędu kilku procent.”

Nauka to Lubię. Wywiady z wybitnymi” Wyd. Demart, Warszawa 2011

Jest to zbiór wywiadów, przeprowadzonych a następnie zebranych w książkę przez dziennikarza naukowego, Tomasza Rożka. Osoby z którymi rozmawiał, to polscy naukowcy światowej klasy, reprezentujący szereg dziedzin. Opowiadają oni o swoich badaniach, osiągnięciach i wątpliwościach, dzieląc się z czytelnikami swoją wiedzą, w sposób bardzo przystępny. Autor stara się dowiedzieć, jak wygląda stan badań, jakie są rokowania na przyszłość. Zadaje pytania, które albo są rozważane przez społeczeństwo (np. zapłodnienie in vitro, modyfikowanie żywności) ,poruszają obszar marzeń ludzkości jak np poszukując odpowiedzi na pytania jak powstał wszechświat, czy kontrowersyjne – szanse na to, że maszyny będą kiedyś samodzielnymi istotami. Rozmawiający stara się przedstawić zawiłe tematy w sposób zrozumiały dla czytelnika, który nie ma zbyt dużej wiedzy np. z genetyki. Pozwala na rozszerzenie swojej wiedzy, podsuwa odpowiedzi jednocześnie dokładając serię nowych pytań. Jest to jednak tylko dotknięcie czubka góry lodowej. Pytania często urywają się w momencie, kiedy czytelnik chciałby dowiedzieć się więcej. Zdarza się, że autor prowadząc bardzo ciekawy temat nagle przeskakuje w kompletnie inne miejsce – jest to dość irytujące i pozostawiające nienasycenie u czytelnika. Również zbyt dużo zagadnień skupia się na mówieniu, co by było, gdyby. Książka jest jednak warta uwagi, pobudza mózg do myślenia, pozwala na rozszerzenie swojej wiedzy oraz poszerzenie horyzontów.

W książce czytelnik znajdzie siedem, niezależnych od siebie rozdziałów:

  1. Jesteśmy wytworem nie tylko genów” O genetyce człowieka z profesor Ewą Bartnik (Uniwersytet Warszawski)
  2. Najtrudniej jest postawić pytanie” O fizyce cząstek z profesorem Grzegorzem Wrachną (Instytut Problemów Jądrowych w Warszawie)
  3. Lekceważenie intuicji jest błędem” O badaniach mózgu i podświadomości z profesorem Rafałem Ohme (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej we Wrocławiu)
  4. Ja – co to takiego”. O cybernetyce i robotyce z profesorem Ryszardem Tadeusiewiczem (AGH w Krakowie)
  5. „Refleksja w odwrocie”. O internecie monopolizującym komunikację z doktorem Lechem Górniakiem (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
  6. „Nano ogromnych możliwości”. O nanotechnologii z profesorem Andrzejem Huczko (Uniwersytet Warszawski)
  7. „Pogoda nas przerasta”. O klimacie i możliwościach modyfikacji pogody z profesorem Tadeuszem Niedźwiedziem (Uniwersytet Śląski)

Każdy rozdział wzbogacony jest warstwą ilustracyjną. Znajduje się tam ponad 80 zdjęć oraz 50 infografik i schematów, pomagających zrozumieć zawiłości tematu.

Przykładowa ilustracja
Przykładowa ilustracja. Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi, Warszawa 2011, wyd. Demart

Bogato ilustrowana książka „Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi” to zbiór siedmiu wywiadów z polskimi naukowcami, niekwestionowanymi liderami w swoich dziedzinach. O budowie wszechświata, wirusach czy genach można powiedzieć 1000 słów, albo pokazać jedno zdjęcie. Niektóre zagadnienia naukowe są dosyć abstrakcyjne, a dobra ilustracja może je „oswoić”. […] W wywiadach pytam nie tylko o sprawy naukowe, ale także o granice której przekroczenie może być groźne. To nie są jednak wywiady o etyce ale o moŜliwościach dzisiejszej nauki. O konsekwencjach robienia wszystkiego co technicznie da się zrobić. O obawach tych, którzy stoją za sterami wspomnianych dziedzin. W książce cytowani są eksperci zajmujący się dziedzinami „na samej krawędzi poznania”.

Tomasz Rożek

Autor książki, Tomasz Rożek jest doktorem fizyki, zajmującym się szeroko rozumianym dziennikarstwem naukowym. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa zajmującego się propagowaniem wiedzy. Współpracuje z licznymi wydawnictwami („Wiedza i Życie”, „National Geographic”, publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Wprost”. Znany z programu Kawiarnia Naukowa w TVP Kultura oraz konsultacji w „Dzień dobry TVN”.
Prowadzi również kanał na portalu YouTube „Nauka to lubię”.

Książka powstała w 2011 roku, wydawnictwo Demart S.A.

Bibliografia

Książki Pana Tomasza:

Nauka to lubię. Wywiady z wybitnymi.
Nauka to lubię. Wywiady z wybitnymi.
Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd - odpowiedzi na najróżniejsze pytania, które wstydziliśmy się odpowiedzieć.
Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd.
Kosmos
Kosmos – familijna książka przybliżająca odległy wszechświat

 

 

 

 

 

 

 

Zostaw po sobie ślad!