Szczęśliwy X. Matematyka na co dzień.

Steven Strogatz

Wydawnictwo PWN, Warszawa 2014

Stron: 296

Zastanawialiście się kiedyś czy wydarzenia i zachowania ludzi mogą być odzwierciedlone w założeniach matematyki? Czy można wyprowadzając prawidłowy wzór przewidzieć jak rozegrają się wydarzenia polityczne? Czy Google zna sposób na wyliczenie naszego charakteru, osobowości? Czy zawiłości sojuszy w Europie przed Wielką Wojną były do przewidzenia przez matematyków tamtych czasów?

Steven Strogatz, bazując na swoich artykułach drukowanych w New York Times, stworzył książkę, która w założeniu ma przejście z czytelnikiem przez zawiłości matematyki, od początku aż po zaawansowane idee. W sam raz dla dorosłych, którzy chcą spróbować drugiej szansy z „królową nauk”.

Szczęśliwy X, Matematyka na co dzień
Konfiguracje trójkątów odpowiadające policyce państw w Europie przed I wojną światową, z lat 1872 – 1907 Szczęśliwy X, Matematyka na co dzień

Najlepsze wprowadzenie do pojęcia liczby, jakie kiedykolwiek widziałem – najbardziej przejrzyste i zabawne wyjaśnienie, czym są liczby i dlaczego ich potrzebujemy – znalazłem w wideo z Ulicy Sezamkowej zatytułowanym „1, 2, 3 licz i Ty”. Humphrey – sympatyczny, choć niezbyt lotny facet z różowym futerkiem i zielonym nosem – pracuje na zmianie obiadowej w restauracji hotelu Furry Arms. Pewnego dnia otrzymuje telefoniczne zamówienie z pokoju pełnego pingwinów. Uważnie go wysłuchuje, po czym przekazuje je do kuchni: „Ryba, ryba, ryba, ryba, ryba, ryba”. Usłyszawszy to, Erni stara się oświecić Humphreya, opowiadając mu o zaletach liczby sześć.

Od Ryby do nieskończoności, Steven Strogatz


Przeczytaj również „Dolegliwości komputerowe” – bolący nadgarstek, zmęczony wzrok, chrupiący kręgosłup – jak zdrowo pracować przy komputerze.


W czasach szkoły człowiek uważał matematykę za przedmiot, który nie należał doczołówki ulubionych. Łatwo to się tłumaczyło humanistyczną duszą. Jednak z biegiem lat, dostrzega się zalety płynące ze znajomości zwinnego posługiwania się liczbami oraz piękna praw, które tam obowiązują. Profesor Steaven Strogatz, światowej klasy matematyk, przeprowadza nas przez tajniki matematyki, zatrzymując się przy najważniejszych dziedzinach i prezentujące z nich najcenniejsze i najciekawsze zagadnienia. Dzięki jego wykładom czytelnik dowie się np o co tak naprawdę chodzi z liczbą π, do czego się ją wykorzystuje i jak z koła zrobić prostokąt.

Liczba π pozostaje więc wciąż nieuchwytna. Możemy odkrywać coraz więcej cyfr z jej rozwinięcia dziesiętnego – obecny rekord (2011 rok) to ponad 10 bilionów cyfr po przecinku – ale nigdy nie będziemy znali wszystkich.

Dojście do granicy, Steven Strogatz

Sięgając po jego książkę, czytelnik zamieni wyuczone w szkole wzory i metody na logiczne i życiowe przykłady. Profesor, znany z propagowania matematyki w kulturze, stopniowo tłumaczy zawiłości matematyki przez zastosowanie kamyczków przy dodawaniu oraz Twierdzenia Pitagorasa przy mierzeniu powierzchni działki budowlanej. Oczywiście, należy pamiętać, do kogo kierowana jest ta książka. Osoby, które są zaprzyjaźnione z tą dziedziną mogą się przy książce zwyczajnie nudzić. Chociaż przypuszczam, że i one znajdą przynajmniej drobne smaczki na prawie 300 stronach.

Jeśli odniesiemy twierdzenie do pól powierzchni, pomyślimy o nim z większą przyjemnością. Można je wypróbować za pomocą małych krakersów ułożonych w odpowiednie kwadraty (a potem te krakersy zjeść). Można też potraktować je jako dziecięcą układankę z klocków różnego kształtu i wielkości – zresztą przesuwając takie klocki, można twierdzenie Pitagorasa łatwo udowodnić.

Tańczące kwadraty, Steven Strogatz

Szczęśliwy X, Matematyka na co dzień
Szczęśliwy X, Matematyka na co dzień

Przeczytaj również o dawnych komiksach – Tytus, Kajko i Kokosz, Thorgal, Hugo. Sentymentalnie w obrazki.


Steven Strogatz jest jednym z najczęściej cytowanych matematyków świata. Profesor matematyki stosowanej, wykładowca na licznych uniwersytetach, wielokrotnie nagradzany tytułem najlepszego wykładowcy akademickiego. Przez długi czas prowadził dział „Elementy matematyki” w gazecie New York Times. Jest również biomatematykiem pracującym nad DNA i badającym zachowania organizmów. Da się i to wyczytać na łamach „Szczęśliwego X”, w rozdziałach opowiadających o odnajdywaniu sinusoid w paskach zebry, o matematycznym pięknie ruchu obiektów niebieskich czy o obliczaniu ile osób musimy poznać aby trafić na ukochaną.

Książka warta polecenia, jednak nie jest to lekka niezobowiązująca do myślenia lektura. Trzeba wysilić swoje szare komórki i przypomnieć sobie podstawy matematyki.

Kup książkę

Matematyka
Szczęśliwy X, Matematyka na co dzień

Źródła

Zostaw po sobie ślad!