Blizzard Entertainment®

jest wiodącym twórcą i wydawcą oprogramowania rozrywkowego. Od momentu założeniu w 1994 roku Blizzard Entertainment szybko stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych twórców gier komputerowych. Znamy ich z takich legendarnych produkcji jak Starcraft, World of Warcraft czy Diablo. Jednak nie tylko te gry budowały markę studia.


RPM Racing

Historia Studia rozpoczyna się na kilka lat przed pojawieniem się nazwy „Blizzard Entertainment”. Za protoplastę można uznać spółkę Silicon & Synapse założoną w Kalifornii w roku 1991. Pierwszą grą, która dosłownie wyjechała z ich studia była „RPM Racing”, typowa „ściganka” w trybie pojedynczym lub multi. Gracz do wyboru miał trzy typy pojazdów, z różnymi statystykami – lepsza przyczepność, łatwiejsze skręcanie etc. Przyjemnym dodatkiem była możliwość edytowania tras – zmienianie grawitacji, podłoża czy ilości okrążeń. Również ilość tras była satysfakcjonująca – łącznie było ich 128.

Cały proces tworzenia zajął pięć miesięcy i większość pracy wykonał Allen Adham – jeden z trzech założycieli studia, późniejszy „ojciec” World of Warcraft.

Oczywiście, korzenie tej gry sięgają głębiej – twórcy ze studia Silicon & Synapse zaczerpnęli pomysł z wcześniejszych dzieł firm Rareware (R.C. Pro-Am z 1988) oraz Electronic Art’s (Racing Destruction Set, 1985).


Przeczytaj również: Historia uniwersum Starcraft, czyli gra-telenowela miłosna dziejąca się w kosmosie.


The Lost Vikings

Głośne tytuły były jednak jeszcze przed młodym studiem. 5 sierpnia 1993 roku zostaje wydana gra „The Lost Vikings”. Zręcznościowo-logiczna gra, w której wcielamy się w trzech wikingów ( ). Zostali oni uprowadzeni przez kosmitę Pomidora (Tomator) z planety Grzankowej (Crouton). Grę rozpoczynamy we wnętrzu statku, aby kolejno pokonać mapy prehistoryczną, egipską oraz industralną. Każdy z wikingów posiada specjalną umiejętność, która pozwoli całej trójce przejść przez labirynt, i tak:

Erik the Swift (Eryk Szybki) – wódz wioski, dzięki twardej głowie rozwiązuje problemy ścian. Jako jedyny posiadł również tajną wiedzę skakania

Olaf the Stout (Olaf Tęgi) – Nazwa pozwala wyobrazić sobie jego wygląd. Wyposażony w tarczę zapewnia bezpieczną trasę pozostałym wikingom. Ten kawałek drewna wykorzystywany jest również jako spadochron.

Baleog the Fierce (Baleog Srogi) – Nie wiedzieć czemu kosmici nie zabrali mu uzbrojenia. Dzięki czemu jego miecz i łuk rozwiązują wiele „problemów”.

Blizzard udostępnił swoją grę za darmo, instalator do pobrania tutaj . Można w nią również zagrać przez przeglądarkę, tylko jeden poziom – do sprawdzenia tutaj

W swojej najnowszej grze Heroes of the Storm Blizzard oddał hołd trójce wikingów. Zostali dodani jako specjalna postać (trzy postacie), w która może się wcielić gracz.

Rock N’ Roll Racing

RockNRollRacing  | Blizzard Historia
RockNRollRacing | Blizzard Historia

Prawie równo z Wikingami, na rynek wypuszczona została kolejna gra wojenno-wyścigowa – Rock N’ Roll Racing. Początkowo miała być częścią drugą RPM Racing, jednak efekt końcowy okazał się tak zaskakujący, że zdecydowano się zrobić z tego samodzielną produkcję. Pomysł na rozgrywkę nie był zbytnio wymagający – oto za kierownicą potężnych maszyn, wyposażonych w różne unikatowe bronie posadzono gracza (graczy – bo można było grać w dwie osoby). Aby zwyciężyć należało dojechać pierwszym do mety, w międzyczasie twardo walcząc z przeciwnikami.

Rock N' Roll Racing Cover.jpgZ ciekawostek, już w tej grze Blizzard zaczął mieszać bohaterów różnych gier. W Rock N’Roll Racing mamy dostępnych 8 postaci, każda z innej planety. Jednym z bohaterów był wiking Olaf. Należało wpisać specjalny kod aby móc nim zagrać – w nagrodę za to odkrycie, gracz miał do dyspozycji nie dwie ale trzy umiejętności.

Gra bardzo mocno nawiązuje do muzyki rockowej – nazwami postaci, miejsc. Np. Snake Sanders nawiązuje do wokalisty Whitesnake, Davida Coverdale’a, Jake Badlands – gitarzysty Jake’a E. Lee z grupy Badlands.

Dobór muzyki również nie był przypadkowy – „Paranoid” Black Sabbath, „Highway star” Deep Purple czy „Born to Be Wild” Steppenwolf.

Podobnie jak Wikingowie, gra jest do pobrania za darmo, ze stron Blizzarda ( tutaj )


Przeczytaj również – ciekawostki o filmach animowanych od Pixara, tajemniczych numerach, nawiązaniach do innych bajek oraz czasie tworzenia poszczególnych bajek.


Warcraft: Orcs & Humans

Warcraft Orcs v Humans | Blizzard Historia
Warcraft Orcs v Humans | Blizzard Historia

Pomiędzy 1993 a 1994 Silicon & Synapse zmieniło swoją nazwę na Chaos Studios. Ktoś jednak nie sprawdził, czy nazwa nie jest przypadkiem zajęta – a była. Dlatego znowu doszło do zmiany – tym razem wybrano Blizzard Entertainment.

Pierwszą grą pod szyldem Blizzarda, została wydana w listopadzie 1994 i była to strategia czasu rzeczywistego (RTS), Warcraft: Orcs & Humans. Gracz opowiadał się po stronie ludzi lub orków, za zadanie miał przeprowadzenie udanej kampanii przeciwko wrogowi. Pierwowzorem była gra Dune II, która wypracowała większość zasad obowiązujących w RTSach. Blizzard dołożył swoje kamienie milowe  jak grupowanie jednostek czy np. drugi surowiec (drewno oraz złoto) – bez których współczesne gry tego typu nie mają prawa istnieć.

Warcraft Orcs v Humans Blizzard Historia
Warcraft Orcs v Humans | Blizzard Historia

Fabuła opowiada o wojnie pomiędzy ludźmi a orkami. Ci drudzy zostali zgromadzeni przez maga Medivha, który poprowadził hordę przeciwko królestwu ludzi. Warcraft doczekał się kolejnych części – Warcraft II: Tides of Darkness oraz Warcraft III: Reign of Chaos. Najsłynniejszą kontynuacją jest gra MMORPG World of Warcraft. Wraz z dodawaniem kolejnych części do tego fantastycznego świata, historia była rozbudowywana i zmieniana. Aktualnie, wydarzenia wspomniane w grze są bardzo ogólnikowe. Zapewne również ulegną kolejnym zmianom wraz z pojawianiem się dodatków do WOWa i planowanym wydaniem filmu.

Co ciekawe, początkowo Blizzard nie myślał o tworzeniu kompletnie nowego świata. Chciano osadzić wydarzenia w świecie Warhammer’a. Jednak trudności z porozumieniem się w tym temacie doprowadziły do decyzji, o stworzeniu czegoś nowego (ale bardzo podobnego).

Blackthorne

Black Thorne – Blizzard Historia

W tym samym roku, miesiąc później została wydana gra Blackthorne (W niektórych krajach została wydana pod nazwą Blackhawk). Była to platformówka, przypominająca słynny tytuł Prince of Persia, przeniesiona w realia nieznanej planety Tuul. Została ona zniewolona przez niebezpiecznego wojownika Sarlaca. Ojciec naszego głównego bohatera, dobry król Vlaros, zdecydował się wysłać syna na Ziemię, aby go ocalić. Wydarzenia w grze dzieją się 20 lat później, gdy już nie tak młody ale nadal porządnie wkurzony bohater wraca do domu i postanawia wyprostować stare niesnaski. Oczywiście na Ziemi zrobił karierę jako wojskowy a następnie najemnik.

Do pokonania gracz ma 17 poziomów – kopalni, lasów, bagien, pustyni aż po więzienie. W wersji poprawionej dodano jeszcze ośnieżone góry.

Blackthorne uznawane jest za trzecią grę tworzącą spuściznę Blizzarda, każdy, kto będzie miał ochotę w nią zagrać może pobrać plik instalacyjny ze strony studia – tutaj

Wersja amerykańska oraz europejska została okrojona z krwi. Dlatego strzały nie powodują wyprysku czerwoności a ciała nie krwawią. Dodatkowo logo Blizzarda, które w wersji pierwotnej również było przestrzelone i krwawiło tutaj zostało od tego uratowane. W wersji Japońskiej dodatkowo usunięto możliwość zabicia uwięzionych cywilów.


Zobacz również jak wyglądałaby Ziemia gdyby przestała się kręcić, jak wielkie są Stany, czy ufamy w Europie policji i jak wygląda Jowisz od dołu  – Palcem po mapie 2


CDN

Na tym kończymy część poświęconą najdawniejszym momentom historii Blizzarda. W kolejnej części czeka nas zmierzenie się z takimi legendami jak Diablo czy Starcraft. Pojawią się jednak i tak mało znane perełki jak np gry z Supermanem w roli głównej. Do zobaczenia w części drugiej!


Źródła „Blizzard historia”

  • http://www.mobygames.com/game/snes/rpm-racing
  • http://us.blizzard.com/en-us/games/legacy/
  • http://www.giercownia.pl/gra/2259/the_lost_vikings/
  • http://vignette2.wikia.nocookie.net/wowwiki/images/e/e5/WC1Cover.jpg/revision/latest?cb=20100205060636

Zostaw po sobie ślad!