Ciekawostki 1 – W odłożonych zakładkach miałem sporo takich krótkich wpisów, niespecjalnie dających się podciągnąć pod coś dłuższego niż notka. Dlatego postanowiłem zebrać to wszystko w jednym miejscu i powstał taki o to artykuł. Jak zwykle, miłego czytania!

Oskar

and the oscar goes to….Oficjalna nazwa tej nagrody to „Academy Award of Merit” chociaż zapewne więcej osób kojarzy ją z potocznej „Oscar”. W 1927 roku powstała Amerykańska Akademia Filmowa i od tej daty również przyznawana jest jej nagroda.

Figurka przedstawiająca rycerza trzymającego miecz odlana jest z britannium, specjalnego stopu cyny, antymonu oraz miedzi. Wszystko to jest zatopione w 24 karatowym złocie. Rycerz stoi na rolce filmu z pięcioma taśmami – symbolizującymi pięć kategorii – aktorzy, reżyseria, technicy, producenci i scenarzyści.

Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons, który brał udział w tworzeniu około 1500 różnych filmów. A skąd nazwa Oscar? Legenda mówi o tym, że Margaret Herrick, bibliotekarka Akademii stwierdziła, że przypomina ona jej wuja Oscara – podchwycił to reporter, który zaczął używać tej nazwy w swoich felietonach i tak już zostało więc …nie ma wielkiej rewelacji, niestety.


Przeczytaj również: skąd wziął się zwyczaj prima aprilis, czemu mówimy „wyskoczył jak filip z konopii” i czemu mówimy „Włochy” – Ciekawostki 2


Pulitzer

Joseph Pulitzer urodził się na Węgrzech w rodzinie żydowskiej. Wyemigrował do USA gdzie założył gazety „Post Dispatch” oraz „The World”. Na początku XX wieku założył szkołę dziennikarską przy Columbia University.

Przy szkole, czternaście lat później ufundował nagrodę swojego imienia, przyznawaną w 21 kategoriach która trafia w większości w ręce amerykanów (niektóre dziedziny wymagają posiadania obywatelstwa USA lub muszą sięgać do np. historii kraju).

Co ciekawe Pulitzer jest również jednym z darczyńców Statuy Wolności – przekazał na jej budowę swoje własne pieniądze oraz przeprowadził ogólnokrajową zbiórkę.

Banan

Ponoć do Europy pierwszy raz przywędrował razem z powracającymi żołnierzami Aleksandra Wielkiego. Znany był w Indiach, dotarł również do Chin. Rozpropagowany został przez Arabów, którzy widząc jego kształt i rozmiar, stwierdzili, że przypomina… banana, czyli palec.

Banany są mocno związane z niewolnictwem, ponieważ tam gdzie byli handlarze niewolników tam pojawiały się i banany. Tak zawędrowały chociażby na Wyspy Kanaryjskie i do Ameryki.

Ciekawostka 1

Plomba

Pierwsze ślady po dentystach można znaleźć już 5000 lat przed naszą erą. Można twierdzić, że na ten okres przypada początki tej precyzyjnej sztuki, gdyż u pacjenta stwierdzono … wyrwane zęby. Odrobinę później około 2500 lat p.n.e. „dentyści” doprecyzowali swoje umiejętności dzięki czemu możemy oglądać między innymi oczyszczony ząb wypełniony złotem – niestety nie rozpuszczonym (chociaż pewnie by było dość gorąco w ustach) i dodatkowo wbitym… młotem…

W II połowie I w p.n.e. Aulus Cornelius Celsus napisał dzieło zbierające ówczesną wiedzę z zakresu leczenia zębów. Było on nie tylko teoretykiem lecz i praktykiem więc swoje dzieło napisał między innymi na podstawie własnego doświadczenia w tej dziedzinie. To własnie on chore zęby wypełniał ołowiem „Plombium” – od którego wzięła swoją nazwę „Plomba”.


Przeczytaj również: kto rzeźbi od pokoleń ogromnego wodza Indian na koniu i gdzie znajduje się największy posąg Buddy. Największe rzeźby na świecie


Antarktyda

Aby wyjaśnić nazwę Antarktydy trzeba najpierw sięgnąć do Arktyki. Ten obszar, w przeciwieństwie do „swojego brata” po drugiej stronie świata, znany był na długo wcześniej. Jego nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy w języku greckim zapisywanego jako Μεγάλη Άρκτος.

Wracając do Antarktydy – nazwa ta oznacza mniej więcej „naprzeciwko Arktyki” i pochodzi od grackiego słowa ἀνταρκτική zniekształconego później na Antarktiké.

Nazwa Antarktyda była przez długi czas używana jako określenie dalekich ziem na południu – np. France Antarctique czyli XVI wieczna kolonia w Brazylii. Zwierzęta żyjące na półkuli południowej były antarktycznymi.

Herbata Earl Grey

Słynna herbata swoją nazwę zawdzięcza postaci brytyjskiego premiera. Legenda mówi, chiński mandaryn podarował Charles’owi Grey’owi  mieszankę czarnej herbaty i bergamoty jako wyraz wdzięczności za uratowanie jego syna. Druga wersja wspomina o topiącym się synu radży hinduskiego. Niezależnie od tego w której historii jest więcej prawdy, herbata trafiła do Wielkiej Brytanii dzięki wspomnianemu hrabiemu Grey.

ciekawostki 1

Ważne, aby wspomnieć że był to Charles II, gdyż i ojciec i syn nosili takie same imiona i obaj również byli hrabiami Grey.

A skąd „Earl”? Na trop mogliby wpaść chociażby fani serialu „Wikingowie” wiążąc to słowo z najstarszym tytułem arystokratyczny w Wielkiej Brytanii czyli z „Jarl”. Po dziś dzień w tym kraju dwadzieścia rodów jest upoważnionych do tytułowania się właśnie w ten sposób.


Przeczytaj również: Czemu pokazujemy środkowy palec a nasi żołnierze salutują tylko dwom – Historia gestów.


Sławojka

Czyli słowo typowo polskie. Słynny drewniany wychodek dorobił się tak zacnej nazwy dzięki premierowi Felicjanowi Sławojowi Sładkowskiemu, który w latach 20 XX wieku bardzo aktywnie działał w zakresie edukacji chłopstwa w kwestii higieny i poprawy warunków sanitarnych.

Wydane w 1924 roku rozporządzenie Prezydenta RP dotyczące prawa budowlanego poruszało również (na wniosek Sławoja) temat ustępów i nakazywało stawianie zabudowanego „miejsca wytchnienia” na każdej zabudowanej działce.

Co więcej Składkowski zapracował sobie na upamiętnienie jego inicjatywy i nadanie wychodkom przydomku sławojiki licznymi wyjazdami, podczas których przeprowadzano kontrolę, czy rozporządzenie prezydenta jest respektowane. Jak widać już na początku XX wieku rodacy pewnych rzeczy zwyczajnie nie mogli darować i puścić w zapomnienie.

ciekawostki linkowskaz

Zostaw po sobie ślad!