Wirtualne pieniądze, kryptowaluty, e-monety… co kryje się pod tymi hasłami, co sobie wyobrażamy słysząc słowo Bitcoin, a czym on rzeczywiście jest. Czy jest to utopia, wizja majątku ludzi, który nie jest w żaden sposób kontrolowany przez państwo – bankowość oddana w ręce społeczeństwa. Czy jednak jest to sposób na omijanie przepisów, narzędzie do prania pieniędzy oraz płacenia za to co zakazane?

W tym artykule przedstawione zostaną ogólniki, wiedza bardzo podstawowa, tylko tyle aby każdy miał prawidłowe wyobrażenie o tym pomyśle.

Coś się zaczyna


W 1998 roku, matematyk Wei Daia kładzie podwaliny pod koncepcję wirtualnego pieniądza, nazywając go b-money. Idea rodzi się w internecie, w listach mailingowych. Dojrzewał teoretycznie do przełomowego roku 2008. Wtedy to, 18 października jeden z członków metzdowd.com, ukrywający się pod nickiem Satoshi Nakamoto opublikował manifest, najważniejszy dokument kryptowalut.

Handel internetowy zmuszony jest polegać niemal wyłącznie na instytucjach finansowych służących jako zaufane podmioty przetwarzające płatności elektroniczne. Podczas gdy system działa wystarczająco sprawnie dla większości transakcji, wciąż jest obciążony wadami modelu bazującego na zaufaniu. Całkowicie nieodwracalne transakcje nie są możliwe w tego rodzaju modelu, z uwagi na fakt niemożności uniknięcia kwestii spornych i uczestnictwa instytucji finansowych w związanych z nimi mediacjach. Koszty mediacyjne zwiększają koszty transakcji, ograniczając minimalny praktyczny rozmiar transakcji, eliminując tym samym możliwość dokonywania codziennych, małych transakcji.

Manifest Satoshi Nakamato via bitcoin.pl

Składa się on z 12 rozdziałów, rozważających sposób przeprowadzania transakcji, udowadniania płatności, sposobu wydobycia, poziomu trudności – wszystkich aspektów, które 7 lat później są nadal aktualne. Matematyka i kryptografia stały się fundamentami, które stanowią o sile kryptowalut.

Skąd się biorą wirtualne pieniądze?

Bitcoin nie jest zarządzany przez rządy ani banki. W związku z tym, nie jest produkowany w konkretnym miejscu jak np mennica państwowa.

W styczniu 2009 roku powstała sieć Bitcoin oraz darmowy program służący do wydobywania oraz przechowywania wirtualnych pieniędzy. Wśród społeczności kryptowalutowej utarło się stwierdzenie „wydobywania”, tym samym osoby generujące wirtualne monety zostały „górnikami”. Nazewnictwo to, wiąże się ze sposobem „powstawania np. BTC (bitcoinów). Kopalniami są komputery, kilofami oprogramowanie. Komputery rozwiązują skomplikowane równania matematyczne, angażując swoje zasoby. Gdy uda się rozwiązać zagadkę, trafia się na złoże, tzw blok. W Bloku mogą znajdować się określone ilości kryptowaluty, mogą być również puste.

Zagadki, stawiane przed komputerami nie są cały czas na tym samym poziomie. Zależnie od prędkości ich rozwiązywania oraz ilości wydobywania bloków, dostosowywany jest poziom trudności wydobycia. Dlatego też, dawniej można było trafić na blok przy użyciu zwykłego komputera. Teraz zadania są na tyle skomplikowane, że potrzebne są do tego specjalne maszyny lub nawet całe serwerownie.

Pierwszy blok został wydobyty przez Satoshi Nakamoto i było to 50 BTC. Aktualnie, nagroda została zmniejszona i wynosi 50% pierwotnej.

Bezpieczeństwo

Sieć BTC, jak i każdej innej kryptowaluty jest jednocześnie gwarantem bezpieczeństwa. Wszystkie obroty walutą są rejestrowane w sieci, w „łańcuchach bloków”. Znajdują się tam zapisane wszystkie operacje od początku istnienia sieci. Gdy użytkownik dokona płatności, sieć odnotowuje ją a pozostali użytkownicy potwierdzają. Dzięki czemu, nie ma możliwości zafałszowania lub zdublowania informacji – „ręka rękę myje”.

Każdy wydobyty blok, również odnotowany zostaje w sieci. Rozwiązanie zadania weryfikowane jest przez kolejne węzły dzięki czemu nie można „dołożyć” BTC, musi zostać wydobyte w legalny sposób.

Kryptowaluty
bitcoin.pl – Kryptowaluty

Sieć zbudowana jest na zasadach P2P. Zamiast głównego serwera, do którego podpięte jest wiele komputerów, stworzona została sieć równych sobie maszyn. Dzięki czemu, zainfekowanie, zniszczenie lub kradzież jednej z maszyn nie ma wpływu na całą sieć. Decentralizacja jest kolejnym filarem siły wirtualnych pieniędzy.

Otwarte oprogramowanie

Od samego początku projekt Bitcoina, jak i założeń kryptowalut powstawał w oparciu o otwarte oprogramowanie. Dzięki temu, każdy ma prawo sprawdzić źródła, które tworzą sieć, łańcuchy czy portfele. To społeczeństwo samo weryfikuje, testuje i naprawia błędy – nie potrzebne są specjalne organy kontrolujące. Kryptowaluty i osoby wierzące w potęgę tych projektów dbają o to, aby wszystko działało jak najlepiej.

Wartość

Przy tworzeniu założeń istnienia BTC ustalono, że łączna suma wszystkich monet na świecie będzie wynosić 21 000 000. W tym momencie na powierzchnię wydobyto 14 284 100 BTC. Ograniczona ilość gwarantuje wzrost wartości – wraz z coraz trudniejszym wydobyciem. Jednocześnie magiczne 21 milionów i ani jednego więcej skutecznie eliminuje inflację. Na koniec – współczesne waluty takie jak dolar, euro czy złotówka to pieniądze o wartości takiej, na jaką może sobie pozwolić dane państwo, jest to całkowicie umowne. Dawniej, pieniądz związany był ze złotem, teraz wycofano się z tego, opierając się na umowie społecznej.

Za kryptowalutą stoją równania matematyczne oraz rzeczywista wartość rynkowa – zależna od popularności, trudności wydobycia oraz zaangażowanych użytkowników.

Jako ciekawostkę można przytoczyć, że w 2010 roku zakupiono pizzę za koszt 10 000 BTC, a pod koniec 2014 roku za jednego bitcoina płacono 1242$

Jak zacząć

Sposobów na rozpoczęcie swojej przygody z kryptowalutą jest wiele. Skoro dotarłeś do tego punktu, drogi czytelniku, to gratuluje – masz za sobą pierwszy krok „Podstawowe podstawy”.

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie programu, który będzie naszym portfelem. Najpopularniejszymi kryptowalutami, a co za tym idzie najlepszymi na start są

BTC (Bitcoin) – najstarsza i o najmocniej ugruntowanej pozycji waluta. Warto zapoznać się z przewodnikiem, jak zacząć przygotowanym przez portal bitcoin.pl oraz przez portal  bitcoin.org

LTC (Litecoin) – jest to młodszy brat BTC. Jest go więcej i jest tańszy. Filozofią nie różni się od krewniaka. Zapraszam do zapoznania się ze stroną Litecoin Polska

Oczywiście kryptowalut jest dużo, dużo więcej – ale na sam początek najlepiej zainteresować się LTC i BTC. Wynika to z wielkości społeczności skupionej wokół oraz dostępności tak materiałów jak i samych monet.

Gdy już będziemy posiadać portfel, a co za tym idzie i numer, na który będziemy mogli przelać zakupione przez nas wirtualne monety pozostaje nam … je zdobyć – i tutaj z pomocą przychodzą nasze rodzime giełdy, na których po rejestracji i zasileniu konta możemy obracać naszymi kryptowalutami:

KryptowalutyKryptowaluty

Kolejnym rozwiązaniem są kantory. W nich możemy szybko zakupić walutę i wysłać bezpośrednio do portfela, niestety zazwyczaj mają dużo wyższy kurs niż giełdy.

Kryptowaluty

       Kryptowaluty

Warto jeszcze przedstawić alternatywę do zakupu wydobytej krypto. Można wykupić udziały w kopalniach, zajmujących się tym profesjonalnie. Posiadają one ogromne moce obliczeniowe, które są dzierżawione użytkownikom. Za ich wkład + % z zysku, dostajemy prawo do procentowego udziału w utargu kopalni. Ciekawa alternatywa, chociaż bardzo ryzykowna.

Dodatkowa wiedza

Gdy staniemy się już szczęśliwymi posiadaczami kryptowalut pozostanie nam śledzenie wykresów oraz zgłębianie wiedzy, w tym celu przydadzą się takie adresy jak:

W 2014 roku powstał film opowiadający o Bitcoinie „The Rise and Rise of Bitcoin”. Polecamy!

Linkowskaz również przyjmuje dotacje w postaci BTC i LTC, więc jeśli nie wiesz jak nam podziękować – powiedz znajomym o nas, daj lubię to, tweetnij albo rzuć napiwek

  • BTC 1GNRUm6xyNzyGdWBoBy4fquR4CJSaHDcsn
  • LTC LRmVw2om7tMS1aJAYLhfpdk1pWNxcuCRkz
  • XEM NC4GTK-2WZMO4-ZQJQKC-Q5C5GD-RVT7TE-DG76KN-SHMN

 

Źródła

  • Aktualne informacje o wydobyciu BTC http://bitcoincharts.com/bitcoin/
  • https://www.youtube.com/watch?v=gZRJihow1Qg#t=35
  • forum.bitcoin.pl
  • bitcoin.pl
  • bitcoin.org
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin

Zostaw po sobie ślad!