Czarne pudła

Lata 80 XX wieku, 78 stopień szerokości geograficznej północnej, Archipelag Svalbard, tereny zależne od Norwegii, miasteczko Longyearbyen. Korytarzem nieczynnej kopalni nr.3 idzie grupka mężczyzn. Stają przy długim, metalowym kontenerze, chwilę przy nim pracują, następnie odchodzą.

Prawie trzydzieści lat później, to samo miejsce. Szyb zamienił się w ponad 100-metrowy korytarz, prowadzący do sporej wybetonowanej hali. W niej znajdują się trzy metalowe, ciężkie drzwi prowadzące do kolejnych pomieszczeń o wymiarach 10 metrów szerokości i 6 wysokości. Wypełniona jest tylko jedna z nich,  czarnymi plastikowymi pudłami, stojącymi na metalowych półkach.

Który z tych mężczyzn, którzy w latach 80 pomagali w umieszczeniu kontenera w szybie, wyobrażał sobie, że tak będzie wyglądać przyszłość wyeksploatowanej kopalni. Zapewne nikt nie widział w sobie kandydata na osobę, która pomoże w przetrwaniu nie naszej cywilizacji, ale życia na naszej planecie.


Zapraszam do pierwszego wpisu na Linkowskazie, o Nowej Zelandii, pięknym kraju gdzie obok siebie żyje owoc kiwi, zwierzę kiwi oraz człowiek-kiwi. „Kraina kiwi”


Entrance tunnel for Svalbard Global Seed Vault Spiżarnia
Spiżarnia

„Arka Noego”

Witajcie w Nowej Arce Noego, Skarbcu Zagłady lub Globalnym Banku Nasion. Po przejściu czterech śluz powietrznych, w temperaturze -18 stopni i z ograniczonym dostępem tlenu znajdziecie się w towarzystwie ponad 800 tysięcy rodzajów nasion jadalnych roślin. Są one składowane na wypadek niewyobrażalnej katastrofy naszej planety. Ma przetrwać wojnę atomową, uderzenie asteroidy lub mniej „wybuchowo” a najbardziej prawdopodobnie – suszę, zmiany klimatyczne. To tu, w budynku wykutym w zboczu góry, w korytarzach wgryzających się w wieczną zmarzlinę, ma przetrwać życie naszej planety. Jest zabezpieczony przed podtopieniem, samowystarczalny. W wypadku zaniku prądu przez kilka lat nie ulegnie wychłodzeniu, po tym czasie, temperatura zatrzyma się kilka stopni na minusie, nadal powstrzymując rośliny przed rozmarznięciem.

Storage containers in Svalbard Global Seed Vault 01 Spiżarnia
Spiżarnia

Każde znajdujące się tu czarne pudełeczko, mieści w sobie czterowarstwowe hermetyczne torby a w nich 500 nasion. Każdy magazyn, może pomieścić 1,5 miliona próbek. Daje to możliwość składowania ponad 2 000 000 000 nasion z całego świata. Pierwsza próbka, została umieszczona przez premiera Norwefii Jens Stoltenberg i laureatkę pokojowej nagrody Nobla Wangari Maathai. Zawierała nasiona ryżu ze 104 krajów świata. Wszystkie nasiona są posegregowane i zabezpieczone we wnętrzu arktycznej góry.

Zabezpieczone są również przed samym człowiekiem. Pomimo tego, że budynek stał się atrakcją turystyczną Longyearbyen, nikt nieautoryzowany nie ma prawa wstępu do wnętrza.

Sieć powiązań

Na całym świecie znajdują się banki nasion (około 1400 placówek). Nie są one jednak tworzone z tą samą myślą co Globalny Bank. Już teraz arktyczna placówka prowadzi swoją misję ratowania. Znajdują się tu np. nasiona uratowane z placówki w Syrii, której groziło zbombardowanie. Podobnie w Iraku i Afganistanie. Filipiński Bank Nasion został zniszczony przez powódź w 2006 roku, odbudowa jego została połączona z równoległym przekazywaniem próbek do Norwegii. Dzięki temu, w dalekim północnym kraju przechowywane jest bezpiecznie dziedzictwo mieszkańców tamtych ziem.

Ponad 231 krajów z całego świata dostarczyło próbki do banku. Działa on ponad podziałami i nawet Korea Północna i Południowa połączyły swoje siły aby zebrać skarby ich ziemi.

Pomimo szczytnej idei, gwarancji bezpieczeństwa i zapewnienia o depozycie, niektóre kraje bojkotują udział w Banku – są to np. Chiny czy Indie. W 2014 roku bank został zasilony 20 000 próbek z ponad 100 krajów, w tym pierwszy raz Japonii. Wcześniej kraj ten odrzucał propozycje dołączenia swoich zasobów.


Przeczytaj również: skąd wziął się zwyczaj prima aprilis, czemu mówimy „wyskoczył jak filip z konopii” i czemu mówimy „Włochy” – Ciekawostki 2


Czerwona Arka

Pod koniec 2014 roku Uniwersytet Moskiewski ogłosił plan zbudowania własnej „Arki Noego”. Ma być ogromnym kompleksem liczącym sobie około 430 000 metrów kwadratowych. Założeniem banku jest zebranie próbek wszystkich roślin i zwierząt. Przechowywać będzie również DNA organizmów, które wyginęły. Planowane zakończenie budowy – rok 2018.

Ratujemy przyszłość

Global Seed Vault | Spiżarnia
Spiżarnia

Bioróżnorodność Ziemi systematycznie zanika. Szacuje się, że w ciągu ostatnich stu lat o 75% zmalała liczba odmian roślin, uprawianych przez człowieka. Oblicza się, że około 30% odmian żywi 95% ludzkiej populacji. Banki nasion mają na celu zachowanie różnorodności genetycznej, aby po ewentualnej katastrofie móc odbudować produkcję żywności z bogatym materiałem.

Niektóre nasiona, w warunkach stworzonych w Banku Nasion, przetrwają kilkadziesiąt lat (np. groch), inne mogą wytrzymać około 2000 (jęczmień, pszenica), najdłużej przechowa się sorgo – szacunkowo 20 000. Miejmy jednak nadzieję, że nigdy nie będzie konieczności wykorzystania tych możliwości. Oraz, że jeśli kiedyś nastąpi taka chwila, będzie komu otworzyć ten skarbiec.

Bibliografia „Spiżarnia”

Zostaw po sobie ślad!