Z serialami historycznymi jest tak, że niezależnie jak bardzo odpowiadają realiom i tak zauważone zostaną błędy i braki. Dlatego zgodnie z mottem strony, prezentujemy subiektywną selekcję seriali, które oglądaliśmy i które mają coś wspólnego z kategorią „Seriale historyczne” – niekoniecznie wiele.


Rzym

Seriale historyczne
Seriale historyczne

Producent: BBC oraz HBO

Rok: 2005, 2007

Sezony: (1 – 12 odcinków) (2 – 10 odcinków)

Fabuła: 52 rok p.n.e schyłek republiki, początek cesarstwa. Dwóch żołnierzy rzymskich, Lucjusz Vorenus oraz Tytus Pullo powraca do Rzymu wraz z Juliuszem Cezarem i jego armią. Rozgrywki polityczne przemieszane z życiem codziennym ówczesnego Rzymu. Losy bohaterów krzyżują się z takimi osobami jak wspomniany już Cezar a także Markiem Aureliuszem, Kleopatrą czy Oktawianem Augustem.

Serial balansuje pomiędzy prawdą historyczną, a tym czego oczekuje widz. Realia Rzymu, obyczaje i kultura zostały przedstawione w sposób zbliżony do rzeczywistości, jednak już same losy głównych bohaterów, są całkowitą fikcją. Lecz nawet tutaj, twórcy postarali się zachować chociaż nić powiązania z historią i o to Lucjusz oraz Tytus są postaciami historycznymi. Wspomina o nich sam Juliusz Cezar w dziele „O wojnie galijskiej”. Lucjusz był centurionem XI legionu, walczył na terenach Galii i zasłyną odwagą w bojach, Pullo jest tam tylko wymieniony.

 • Planowano nakręcenie pięciu sezonów, obejmujących również wojnę w Egipcie oraz zawirowania w Palestynie związane z pojawieniem się proroka. Jednak HBO zadecydowało o połączeniu tych wydarzeń z sezonem drugim, rezygnując z tematu Palestyny.


Spartakus

Seriale historyczne
Seriale historyczne

Producent: Starz

Rok: 2010, 2011, 2012, 2013

Sezony: Krew i piach (1 sezon), Bogowie areny (1 sezon),  Zemsta (2 sezony), Wojna potępionych (3 sezony)

Fabuła: Seria Spartakus składa się z kilku, powiązanych ze sobą serii. Pierwsza z nich Krew i piach opowiada o trackim gladiatorze Spartakusie, jego schwytaniu, życiu jako gladiator, nauce wojennego rzemiosła oraz wydarzeniach, które doprowadziły do powstania gladiatorów. Drugi sezon został wstrzymany, gdy okazało się, że główny bohater Andy Whitfield ma chłoniaka i musi przejść chemioterapię. Aby zagospodarować czas, w oczekiwaniu na jego powrót do zdrowia, zdecydowano się nakręcić miniserial Bogowie areny. Jest to „wstęp” do wydarzeń opowiedzianych w Krwi i piachu. W 2011 roku okazało się, że chemioterapia nie powstrzymała choroby i powstała konieczność wprowadzenia nowego aktora, który wcieli się w rolę Spartakusa – był to Liam McIntyre.

Z nowym Spartakusem rozpoczęła się kolejna seria, znana jako Zemsta. Opowiada o ucieczce ze szkoły gladiatorów, początku rebelii oraz walce z rzymianami pod dowództwem pretora Claudiusa Glabera. Pojawiają się postacie z dwóch wcześniejszych serii, łącząc zgrabnie większość wątków.

Ostatnia seria Wojna Potępionych opowiada o wydarzeniach po Zemście. Pokonanie armii pretora Glabera sprawia, że senat zaczyna czuć strach przed rosnącą w siłę armią niewolników. Na pomoc wzywają Marka Krassusa, najbogatszego obywatela Rzymu. Ten wraz z młodym Juliuszem Cezarem rusza przeciwko Spartakusowi.

Serial jest bardzo krwawy, brutalny. Przesiąknięty jest również dużą dawką nagości i seksu.

 • Historycznie wydarzenia zostały ze sobą przemieszane, odbiegają od rzeczywistości. Podobnie bohaterowie, np Kriksos i Gannikus zachowują się inaczej niż mówią o nich źródła.
 • Pojawiają się owoce i potrawy, które nie występowały w tamtym okresie w Europie (np. truskawki)
 • Juliusz Cezar najprawdopodobniej nie brał udziału w tłumieniu powstania Spartakusa.

Andy Whitfield zmarł 11 września 2011 roku, po 18 miesiącach walki z chorobą. Stacja Starz zastanawiała się, czy nie przerwać serialu, gdyż bez niego nie będzie to ten sam Spartakus. Andy poprosił o kontynuacje, traktując to jako swoje osobiste dzieło, które powinno zostać ukończone.


Dynastia Tudorów

Seriale historyczne
Seriale historyczne

Producent: Showtime

Rok: 2007 – 2010

Sezony: (1 – 10 odcinków), (2 – 10 odcinków), (3 – 8 odcinków), (4 – 10 odcinków)

Fabuła: Intrygi, zbrodnie, zdrady. Wielka polityka i tajemnice sypialni. Wszystko to zebrane w czterech sezonach opowiadających o Henryku VIII i jego czasach. Znakomita obsada, kostiumy, odtworzenie realiów XVI-wiecznej Anglii.

Poznajemy Henryka VIII nie jako suchy wpis w podręczniku, lecz jako mężczyznę, który kieruje się swoimi potrzebami, jednocześnie rządząc królestwem. Poznajemy jego pasje, umiłowanie sportu, pojedynki i bale, rozterki przed decyzjami oraz szalone decyzje podyktowane miłością i potrzebą posiadania potomka.

Nazywany Obrońcą Wiary ale również Krwawym Tyranem, Henryk VIII był bardzo skrajną postacią. Jeden z największych władców tamtych czasów, ogłosił się głową Kościoła anglikańskiego,

Spragniony władzy i miłosnych uniesień monarcha, rządzi swym królestwem tak jak żyje – z bezwzględną żywiołowością i zapamiętaniem.

filmweb.pl

 Czas w serialu płynie trochę w inny sposób niż rzeczywisty. Widać to po różnicy wieku pomiędzy królem a kolejnym żonami.

 • Dostrzegalne są detale, które odbiegają od faktów, np tytułowanie Henryka królem Irlandii przed rozłamem z Rzymem.

Kopie oryginalnej biżuterii noszonej przez Henryka VIII wykorzystane w serialu były specjalnie sprowadzana z Włoch, aby oddać „czar” tamtych czasów.

Kostiumy były specjalnie szyte na potrzeby produkcji, jednak nie wszystkie. Część z nich ma za sobą długą historię, gdyż były używane przy kręceniu filmu „Errol Flynn” w… 1930 roku.

Część sukien noszonych przez damy została zakupiona w Krakowie.


Filary Ziemi

Rok: 2010

Sezony: (1 – 8 odcinków (wersja DVD zawiera 4 odcinki po 2h każdy))

Fabuła: Rok 1120, Anglia. Głównym motywem tego mini-serialu jest budowa katedry w miasteczku Kingsbridge. W ciekawy sposób połączono losy ludzi, żyjących obok siebie i mających wpływ na miejsce w którym mieszkają. Głównym bohaterem jest Tom oraz jego rodzina.  Mężczyzna jest mistrzem budowniczym, który od opata z Kingsbridge dostał zadanie naprawienia, a następnie wzniesienia katedry. Obok niego pojawiają się zakonnicy z pobliskiego klasztoru ze wspomnianym już opatem Filipem, który z jednej strony stara się być wierny przełożonemu, z drugiej próbuje wyrwać swój klasztor ze szponów chciwego biskupa Waleriana. Całość pięknie wkomponowana w realia tamtych czasów, pokazujące jak żyli prości ludzie, mnisi, rycerstwo i bogate duchowieństwo.

Seriale historyczne
Seriale historyczne

Smaku opowieści dodaje Ellen, tajemnicza kobieta, która wraz ze swoim synem Jackiem starają się odnaleźć w nowych realiach, jednocześnie starając się ukryć swoją tajemnicę…

Miniserial bazuje na powieści Kena Folleta „Filary Ziemi”.


Wikingowie

Producent: History

Rok: 2013 – ….

Sezony: (1 – 9 odcinków) (2 – 10 odcinków ) (3 – 10 ) (4 – premiera w 2016 roku)

Fabuła: Akcja serialu rozgrywa się w Skandynawii, pod koniec VII wieku. Serial pokazuje brutalny i tajemniczy świat Ragnara Lothbroka, wojownika i rolnika. Jednak spogląda na morze i pragnie dokonać odkryć, które przyniosą mu sławę a jego rodzinie bogactwo. Wspólnie ze swoim przyjacielem Flokim budują nowy typ okrętów, które pożeglują północnymi morzami, aby odkryć nowe lądy.

Seriale historyczne
Seriale historyczne

Serial Wikingowie obok wojny i przelewania krwi pokazuje również realia zwykłego życia wśród niesprzyjających warunków. Poznajemy wierzenia, obyczaje, życie codzienne ludzi, których zwykły widz utożsamia tylko z toporem i podbojami.

W pierwszym sezonie pojawia się również Athelstan, chrześcijański mnich, który został uprowadzony przez Ragnara jako dowód istnienia nowych ziem. Athelstan staje się niewolnikiem w jego domu, poznaje kulturę swoich panów i z czasem, zaczyna się asymilować.

Sam Ragnar Lodbrok (Lothbrok, Włochate Portki) jak i jego potomkowie są postaciami historycznymi. Więcej można się dowiedzieć tutaj: Linki na niedzielę #1

Kolejne sezony przynoszą walkę o tron, nowe podboje i nowe dylematy. Sezon czwarty ma mieć premierę w 2016 roku.

 • Pojawiła się spora krytyka przedstawienia realiów świata wikingów. Zarzucano np, że społeczeństwo było bardziej autokratywne niż przedstawione tutaj zalążki demokracji.
 • Wskazywano również na mijanie się z prawdą w kwestii ubioru oraz wyglądu świątyń wikingów.
 • Wiele obyczajów zostało zapożyczonych i nie wiadomo, czy rzeczywiście były one stosowane wśród tych ludzi – np. lizanie dłoni.


Rodzina Borgiów

Seriale historyczne
Seriale historyczne

Producent: HBO

Rok: 2011 – 2013

Sezony: (1 – 9 odcinków), (2 – 10 odcinków), (3 – 10 odcinków)

Fabuła: Koniec XV wieku, Półwysep Apeniński. Rodrigo Borgia, głowa rodu, polityk i kardynał snuje swoje ambitne plany zostania papieżem. W tym celu posunie się do wszystkiego, od przekupstwa i zdrady, aż po morderstwa. Pomocą służą mu jego dwaj synowie Cezar oraz Juan, którzy wspólnymi siłami wynoszą swojego ojca na tron papieski. Od tej pory Aleksander VI rozpocznie swoje rozgrywki, aby rodzina przejęła władzę nie tylko Rzymem ale i całym Kościołem. Liczne spiski, rozgrywki polityczne tak wewnątrz jak i międzynarodowe. Wszystko to przeplatane zdradami, aranżowaniem małżeństw i rozgrywaniem własnych partii, niezależnie od pozostałych.

Bardzo ciekawy serial, skupiający się na rodzie Borgiów, który walczył o swoją pozycję wśród pozostałych wielkich rodzin. Piękne kostiumy i odzwierciedlenie realiów XV wieku.

Serial bardziej polityczny, kontrowersyjny – warto polecić, jeśli ktoś nie oczekuje wybuchów od pierwszej minuty.


 

Deadwood

Seriale
Seriale historyczne

Producent: HBO

Rok: 2004 -2006

Sezony: (1 – 12 odcinków), (2 – 12 odcinków), (3 – 12 odcinków)

Fabuła: Miasteczko Deadwood nie jest fikcją, powstało w Dakocie Południowej na terytorium indiańskim. Tereny te, miały w pełni należeć do Indian Dakota (Traktat z Laramie, 1868 rok), jednak odkrycie złota szybko zmieniło zasady gry. Informacja szybko wywołała gorączkę złota, powstanie i rozwój miasteczka Deadwood (liczącego około 5000 mieszkańców).

Jeden z głównych bohaterów, Al Swearengen prowadzi dom publiczny „Gem Theater” jednocześnie pełni rolę „właściciela miasta”. Wraz z napływem kolejnych mieszkańców pojawia się potrzeba zalegalizowania miasteczka. W tym celu przeprowadzone zostają wybory, gdzie wskazany zostaje burmistrz, szeryf a nawet szef straży pożarnej, pomimo tego, że nie istnieje straż.

Brud i brutalność dzikiego wschodu, jednocześnie zaskakująca wiara w dane słowo i brak potrzeby spisywania czegoś na piśmie. Rozgrywki pomiędzy konkurującymi ze sobą domami publicznymi, problemy koloru skóry i walk z Indianami. Serial western w trochę innym wydaniu, niż te, do których się przyzwyczailiśmy.

 • Al Swearenger, Tom Miller, Charlie Utter, Wild Bill Hickok i wiele innych nazwisk pojawiających się w serialu nawiązuje do osób z historii Deadwood.
 • Zachowane zostały również oryginalne nazwy sklepów i saloonów.


Piraci (Black Sails)

Seriale
Seriale historyczne

Producent: Starz

Rok: 2014 – …

Sezony: (1 – 8 odcinków), (2 – 10 odcinków), (3 – w produkcji, 10 odcinków) (4 – planowany, 10 odcinków)

Fabuła: Nawiązuje do powieści „Złoto z Porto Bello” oraz „Wyspy Skarbów”. Sam serial dzieje się około 20 lat przed wydarzeniami z Wyspy Skarbów. Opowiada o załodze pirackiego statku i jego kapitanie Flincie. Walka o władzę w brutalnym pirackim świecie, jednocześnie próba przetrwania ataków ze strony Brytyjczyków, którzy chcą odzyskać swoją dawną kolonię, New Providence. Intrygi, morderstwa, zwroty akcji, morze i bitwy czyli to, co każdy fan piratów uwielbia.


Seriale
Seriale historyczne

1920. Wojna i miłość

Producent: TVP

Rok: 2010 – 2011

Sezony:  (1 – 13 odcinków)

Fabuła: Pierwsza rodzima produkcja w zestawieniu. Serial opowiada o losach trzech mężczyzn. Bronisław Jabłoński jest szlachcicem i oficerem w dawnej armii carskiej, Władysław Jarociński, chłop, wcielony do pruskiej armii oraz Józef Szymański, matematyk i oficer legionów w armii austro-węgierskiej. W sprytny sposób twórcy pokazali rozbicie narodu, który został odbudowany z trzech rozbiorów, całkowicie się od siebie różniących wszystkim, od walut po szerokość torów kolejowych.

Historia zaczyna się w 1918 roku a kończy dwa lata później, kiedy walczą przeciwko Armii Czerwonej. Bohaterowie biorą udział w działaniach wojennych na froncie wschodnim oraz w Bitwie Warszawskiej 1920.

 • Największą bolączką twórców były rangi oraz numery oddziałów. Mieszają się one cały czas i tak degradowany porucznik jest kapitanem a oddział 22, chwilę później staje się 92.


Zakazane Imperium

Producent: HBO

Rok: 2010 – 2014

Sezony: (1 – 12 odcinków), (2 – 12 odcinków), (3 – 12 odcinków), (4 – 12 odcinków), (5 – 8 odcinków) (1 odcinek specjalny)

Fabuła: Akcja serialu osadzona jest w Atlantic City w okresie prohibicji, 1920 roku. Pierwsza Wojna Światowa przyniosła bardzo dużo zmian, również w USA. Prawo głosu dla kobiet, wolność rynkowa, rozwój technologii – wszystko to przekłada się na zmiany w społeczeństwie, na które chyba rząd nie był przygotowany. Wprowadzona zostaje 18 poprawka do Konstytucji – wprowadzona zostaje prohibicja.

Centrum nielegalnego handlu staje się Atlantic City. Władcą przestępczego świata i jednocześnie całego miasta jest Nicky Thompson, polityk, właściciel kasyn, burdeli i sklepów. Powiązania sięgają daleko do największych ryb ówczesnego przestępczego świata – Al Capone, Arnold Rothstein, Lucky Luciano. Po drugiej stronie barykady stają agenci federalni oraz policja, którzy próbują odzyskać kontrolę nad miastem i wyegzekwować 18 poprawkę.

Serial bazuje na trzech rozdziałach powieści Nelsona Johnsona „Boardwalk Empire”

 • Serial dość mocno atakuje Polaków, ukazując ich z najgorszych stron oraz pokazując, jak nie byli oni szanowani w amerykańskim społeczeństwie.

Nicky Thompson jest postacią opartą na historycznym gangsterze Enochu L. Johnsonie.


Czas Honoru

Producent: TVP

Rok: 2008 – 2014

Sezony: (1 – 13 odcinków), (2 – 13 odcinków), (3 – 13 odcinków), (4 – 13 odcinków), (5 – 13 odcinków), (6 – 12 odcinków), (Specjalny Powstanie – )

Fabuła: Serial nawiązuje do historii żołnierzy walczących pod okupacją w czasie II Wojny Światowej. Specjalny oddział, przeszkolony w Anglii zostaje zrzucony na tereny okupowanej Polski. Byli to Czesław Konarski, zawodowy żołnierz, jego synowie Włodek porucznik WP oraz Michał, student medycyn. Również Bronisław Woyciechowski, dziedzic majątku warszawskiego fabrykanta, Janek Markiewicz, mieszkaniec warszawskiej Pragi, absolwent architektury.

Seriale
Seriale historyczne

W kraju mieli rodziny, żony, narzeczone. Początkowo mieli kategoryczny zakaz kontaktu z nimi, lecz więzy rodzinne zwyciężają. W kolejnych odcinkach odszukują się, odbudowują zerwane relacje i wspólnie stają przeciwko trudnościom okupacji.

Serial składa się z siedmiu serii. cztery z nich opowiada o realiach okupowanej Warszawy, piąty oraz szósty opowiadają o dalszej walce, już nie z Niemcami ale nowym okupantem, Rosjanami. Specjalna seria opowiada o losach bohaterów w czasie Powstania Warszawskiego.

Początkowo serial miał mieć nazwę „Cichociemni”, nawiązując do sposobu przybycia do Polski oraz przeszkolenia, które przeszli w Anglii

W każdym odcinku pojawiają się czarno-białe fragmenty nawiązujące do fabuły i pokazujące rzeczywistość tamtych czasów.

Jan Englert zrezygnował z gry w serialu, dlatego twórcy musieli go uśmiercić w 13 odcinku.


Tajemnica Twierdzy Szyfrów

Seriale
Seriale historyczne

Producent: TVP

Rok: 2007

Sezony: (1 – 13 odcinków)

Fabuła: Ekranizacja powieści Bogusława Wołoszańskiego znanego z serii „Sensacje XX-wieku”. Zimą 1944 oraz wiosną 1945 polski kryptolog oraz szpieg przenika do tajnej placówki niemieckiej, gdzie prowadzone są prace nad maszyną rozszyfrowującą radzieckie depesze. Kapitan Abwehry, Johann Jorg ma za zadanie znaleźć błąd w algorytmie służącym do dekodowania meldunków. Jednocześnie próbuje on przechwycić samą maszynę nazywaną „rybą-mieczem”. Musi on prowadzić bardzo delikatną rozgrywkę, manewrując pomiędzy wywiadami radzieckimi i niemieckimi. Sytuacja komplikuje się, gdyż Niemcy zdają sobie sprawę, że na ich terenie działa szpieg. Rozpoczyna się polowanie na Johanna oraz jego łącznika.

W kwietniu 1945 roku udało się przekazać maszynę amerykańskiej grupie TICOM, kierowanej przez komandora Howarda Compaigne’a. Dzięki temu sukcesowi, USA mogło używać niemieckiej technologii do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

Serial kręcono na Dolnym Śląsku, w zamku Czocha, Książ, Bolków i Pszczyna.

Serial kosztował 13 milionów złotych, grało w nim ponad 400 statystów i 50 aktorów, wykorzystano 42 historyczne pojazdy.

Paweł Małaszyński nie zgodził się na zastępowanie go kaskaderem, wszystkie (oprócz jednej) sceny odegrał samodzielnie.


Zobacz również propozycję seriali na zimowe wieczory 2016


Kompania Braci

Producent: HBO

Rok: 2001

Sezony: (1 – 10 odcinków)

Fabuła: Serial opowiada o losach Kompanii E, 506 pułku piechoty spadochronowej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA. Widziany jest z perspektywy weteranów, którzy przeżyli wojnę. Jeden z najlepszych seriali pokazujących realia wojny, bez pięknych przemów a za to z masą brudu, łez i krwi. Wszystko to splecione z opowiadaniami weteranów, którzy na początku każdego odcinka wspominają swoje przeżycia na wojnie..

Seriale
Kompania braci – Seriale historyczne

„Easy Company” brała udział w najważniejszych wydarzeniach konfliktu w zachodniej Europie. Lądowali podczas słynnego D-Day, zajmowali miasteczko Carentan i wspierali walczących w operacji Market Garden. Wkroczyli również do rdzennych Niemiec.

Serial nakręcił Steven Spilberg oraz Tom Hanks.

Serial bazuje na powieści Stephena Ambrose’a.

W tej samej dywizji służył żołnierz, którego losy nakręcił S.Spilberg w „Szeregowcu Ryanie”


Pacyfik

Producent: HBO

Rok: 2010

Sezony: (1 – 10 odcinków)

Fabuła: Tak jak Kompania Braci opowiada o realiach wojny w Europie, tak Pacyfik skupia się na konflikcie z Japonią. Zdjęcia trwały 10 miesięcy, łącznie serial kosztował 200 milionów dolarów. Podobnie jak w Kompanii Braci i tutaj połączyli swoje siły Spilberg oraz Hanks, tworząc piękne a zarazem przerażające dzieło.

Seriale
Pacyfik – Seriale historyczne

Opowiada historię trzech żołnierzy Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Mężczyźni walczą na kolejnych wyspach Pacyfiku, wypierając wojska Japońskie. Od dżungli na Guadalcanal przez lasy deszczowe Gloucester aż po Okinawę.

Nie było potrzeby zmieniać czegoś, co się sprawdziło. Twórcy zmienili rejon walk i bohaterów pozostawiając całość sprawdzoną w Kompanii Braci.

 

One Reply to “Seriale historyczne”

Zostaw po sobie ślad!