W 49 linkach na niedzielę – Wielkanoc, 30 srebrników, odkrycie odkrywcy, sadzenie ziemniaków na Marsie, bocian vs orzeł i wiele, wiele innych. Zapraszam!

Nauka

Jeśli oglądaliście film „Marsjanin” to doskonale wiecie, że można na Marsie wychowywać ziemniaki. Informacje te postanowiła potwierdzić NASA i na dostarczonej z czerwonej planety ziemi posadzono różne warzywa – efekt był … i dobry i niestety nie – sami przeczytajcie.

separator

Bocian w naszym kraju jest chyba największym konkurentem orła w kwestii symbolu kraju. Jeśli wierzyć brytyjskim naukowcom to niedługo bielik będzie mógł odetchnąć z ulgą… niestety.

Okazuje się że sympatyczne boćki coraz mniej chętnie bawią się w te całe migrowanie. Czy nie zobaczymy już więcej bocianów?

Mapy

Zebrane w jednym miejscu dane statystyczne Kościoła Katolickiego. Można zapoznać się z informacjami o granicach diecezji, procentowego udziału katolików czy liczby chrztów.

49 Linkowskaz GE

Do przeczytania

Wielkanocne tradycje w Europie, turlanie jajek, szukanie czekoladowych kurczaków czy oczywiście błogosławieństwo Urbi et Orbi. Trochę więcej o zróżnicowaniu Wielkanocy na naszym kontynencie przeczytacie na stronach Focusa

separator

Jak wyglądało ukrzyżowanie Jezusa, dwanaście punktów, które mogą trochę rozjaśnić zagadki Ewangelii.

separator

Czy 30 srebrników to było dużo? Jaką wartość miałyby w dzisiejszych czasach i mógł Judasz kupić za wydanie na śmierć Zbawiciela. Ile Judasz zarobił na Jezusie

Do obejrzenia

Historia

O wyprawie Vasco da Gamy uczył się chyba każdy. Przerabiano to na historii zaraz obok odkrycia Ameryki i opłynięcia świata. Zadziwiające jest to, że po 514 latach brytyjska ekspedycja dotarła do „Esmeraldy” jednego z okrętów wchodzących w skład legendarnej wyprawy. Więcej przeczytacie tutaj.

separator

A co jeśli zamiast pięknej legendy o tworzeniu się naszego kraju, na jego początku tkwiła dawna organizacja mafijna? Czy założycielem naszego kraju był Don Mieszko?  Mafijne początki Polski. Czy pierwsi Piastowie byli zwyczajnymi gangsterami?

Wikipedia # 49

Tradycja pokłonu feretronów sięga w tradycji kaszubskiej XVII wieku. Każdy gest ma swoją symbolikę i pomimo zaskoczenia jakie wywołuje widok wirujących feretronów warto wiedzieć, że coś takiego nadal jest kultywowane. Pokłon feretronów

Przykładowy pokłon można obejrzeć tutaj.

Do posłuchania

Podróże

Paryż kojarzy się oczywiście z katedrami, wieżami, łukami i malowniczymi uliczkami. Jednak pod miastem istnieje również fascynujący i tajemniczy świat. Na obszarze około 770 hektarów rozciągają się katakumby wypełnione ludzkimi kośćmi. Katakumby, czyli co się kryje w podziemiach Paryża.

separator

Tradycję (panata) biczowania w rodzinie Balanedów datuje się na początki XIX wieku. Choć tak naprawdę bardziej przypuszcza się, że właśnie wówczas się wszystko zaczęło. Stuprocentowej pewności nie ma nikt, a osoby, które mogłyby cokolwiek potwierdzić, od dawna nie żyją. Ale Andy’emu, głowie rodziny Balanedów, dokładne daty nigdy nie były potrzebne. Przez trzynaście biczował się w każdy Wielki Piątek za każdym czyniąc to w intencji zdrowia jednego z chorych członków rodziny. Po trzynastu latach (z dokładnie 13 drewnianych części składa się panyabat, czyli bicz) jego ofiara była spełniona, a w ślady Andy’ego poszli synowie. 25-letni Mandy, 23-letni Marvin i 22-letni Roy biczują się już od sześciu lat.

– W tej chwili nie wiem, w jakim celu to robię. – opowiada najmłodszy Balaneda przycinając rodzaj winorośli potrzebnych do przygotowania tukarola. – Kiedy będę taki jak tatay i uda mi się kontynuować tradycję przez trzynaście lat z rzędu, wówczas pomyślę, o co poprosić Boga. wAzji.pl

Całość do przeczytania TUTAJ

 

To wszystko w Wielkanocnych, 49 linkach na niedzielę. Mam nadzieję, że się Wam podobało. Jeśli macie jakieś uwagi, zastrzeżenia lub chcielibyście zobaczyć jakiś nowy dział – śmiało komentujcie.49

Zostaw po sobie ślad!