46 linki na niedzielę już dostępne a w nich: Ślub w zrujnowanym mieście, nieznana Antarktyda i rozszyfrowana pustynia, taniec w powietrzu i zaglądanie do wnętrza Mona Lisy. Oczywiście to nie wszystko, zapraszam!

Zdjęcia

Sesja ślubna w gruzach miasta Homs w Zachodniej Syrii, smutna lecz jednocześnie dająca nadzieję.

Zdjęcia: JOSEPH EID/AFP/Getty Images

Podróże

Pod lodowcami Antarktydy kryją się nieodkryte formy geograficzne. Mimo, że znajdują się pod lodem to obserwując te miejsca z powietrza można zauważyć pewne wskazówki co znajduje się pod skorupą. Naukowcy z całego świata przypatrują się Antarktydzie przypuszczając, że odkryte formacje będą bardzo imponujące.

Gigantyczny kanion odkryty we wnętrzu Antarktydy.

separator

SlowTV to nieśpieszne oglądanie przed telewizorem relacji np. z trasy promu lub pociągu. Jeśli znajdą się jacyś pasjonaci tej formy spędzania czasu to poniżej film z podróży kolejką w Tokyo ze stacji Daiba do Shimbashi.

separator

Mdina jest dawną stolicą Malty. Malutkie miasteczko położone w centrum wyspy na wzniesieniu. Ciasne uliczki i wysokie kamienice nadają mu wspaniały wygląd.

Zdjęcia z miasteczka znajdziecie tutaj: Mdina – miasto, do którego zawsze chętnie wracam.

Wikipedia

Psem przeciwpancernym w nadciągająca panterę! ładuj!

O zastosowaniu psów w walce z czołgami nieprzyjaciela przeczytacie tutaj.

Nauka

separator

Mona Lisa, jeden z najbardziej znanych obrazów świata. W linkach na niedzielę numer 40 zastanawialiśmy się wraz z Radkiem Kotarskim na co chorowała bohaterka tego obrazu. Tym razem zastanowimy się, co przed nami kryje. Spojrzenie w głąb obrazu.

Do poczytania

Keanu Reevesa znamy z wielu filmów jednak zapewne większość z nas momentalnie kojarzy go z Neo z Matrix’a. Jest ciekawym człowiekiem – z jednej strony bogatym, z drugiej nadal zwyczajnym. Doświadczony przez życie miał fale wznoszące i takie, które próbowały go zatopić. Polecam – Keanu Reeves. Smutas, który nigdy się nie poddaje.

separator

Tekstów motywujących do działania nigdy dość. Tym razem pewnego rodzaju analiza, nas oraz naszych pasji. Jak znaleźć swoją pasję

Do posłuchania

Historia

Co sprawiło, że wyniszczony epidemiami dżumy, mały i niezbyt bogaty kraj Europy stał się potęgą odkryć morskich? Co miał z tym wspólnego Zakon Chrystusa, portugalska gałąź zniszczonego przez króla Francji zakonu Templariuszy? Zapraszam do przeczytania – Templariusze odkryli Amerykę przed Kolumbem

separator

1989 rok, Okrągły Stół, zmiany ustrojowe. Wiele osób, które w latach PRLu nie musiały martwić się o swoją pozycję teraz zaczyna rozglądać się za nową pracą. Zostaną szefami band, gangsterami ale również politykami, szanowanymi osobistościami. Jednak zanim transformacja ich dotknęła chcieli jeszcze wyrównać rachunki i upewnić się, że będą bezpieczni.

Co ciekawe, kiedy w 2006 roku śledczy Instytutu Pamięci Narodowej chcieli wrócić do tego tajemniczego morderstwa, okazało się, że z akt sprawy zniknęły najważniejsze dowody. W tym, między innymi, znalezione na miejscu przestępstwa włosy i fragmenty rękawiczki.

Całość do przeczytania tutaj: Służby PRL zabijały nawet w wolnej Polsce

Na koniec

Symulator swobodnego spadania lub tunel aerodynamiczny. Występuje nasza rodaczka Maja Kuczyńska.

Zostaw po sobie ślad!