Nowa Zelandia w zdjęciach.

Jeden z najpiękniejszych krajów na świecie, bardzo wysoko w moim osobistym rankingu i numer #1 na liście do odwiedzenia (ostatnimi czasy zepchnął Japonię na drugie miejsce). Kraina Hobbitów, gejzerów, fiordów, dzikiej pięknej przyrody oraz… kiwi. Piękno Nowej Zelandii, zdjęcia: Johan Lolos

johanlolos.com

Kraina Kiwi

Nowa Zelandia jest jedyną krainą, gdzie spotkać można te interesujące zwierzątka. Pomimo, że należą one do gromady ptaków to niespecjalnie się tym przejmują. Nie latają, ich skrzydła są malutkie i kompletnie nieprzydatne. Nie posiadają ogonów a ich pióra bardziej przypominają grube włosy niż to, co posiadają współczesne ptaki. Z dziedzictwa fruwającej braci zostało im składanie jaj – i tutaj to małe zwierzątka są rekordzistami, składają największe jaja (proporcjonalnie do swojej wielkości). Warto również dodać, że są to bardzo rodzinne zwierzęta, preferują monogamię a matka poświęca swoje zasoby na rzecz wykarmienia potomstwa. Są to długo żyjące zwierzęta – średnia długość ich życia to 25 lat, osiągają nawet i 50.

Kraina Kiwi
„Kiwi Crossing Sign” Lisa Ridings | Kraina Kiwi

Przeczytaj również „Australijskie Termopile” kiedy to trzech żołnierzy i dwa karabiny maszynowe musiało uratować kontynent i stanąć do nierównej walki z 20000 przeciwników. 


Ptak ten jest symbolem narodowym kraju.

W kulturze międzynarodowej, jak i wśród samych mieszkańców Nowej Zelandii przyjęło się nazywać tubylców „Kiwi”. Historia sięga pierwszych żołnierzy, którzy brali udział w konfliktach poza ich ojczyzną – głównie podczas I Wojny Światowej. Przed rozpropagowaniem nazwy „Kiwi” nazywano ich „Diggers” oraz „Pig Islanders”. W dzisiejszych czasach nazwa ta jest powodem dumy wśród mieszkańców wysp i tak np mamy „Kiwi prezydenta”. Małego ptaszka widzimy również na znakach drogowych, samolotach sił powietrznych czy spadochronach wojsk. Dodatkowo widujemy je na znaczkach, towarach eksportowanych z kraju (np. słynna pasta do butów „Kiwi”)

Kraina Kiwi
blog.hakatours.com | Kraina Kiwi

Czym sobie Kiwi zapracowało na taki zaszczyt?

Jedna z legend Maorysów (autochtoniczna grupa etniczna Nowej Zelandii), posługująca się językiem maoryskim.) głosi, że pewnego razu Tanemahuta , bóg lasu przechadzając się wśród drzew, zauważył, że jedno z nich jest chore, zjadane przez robaki. Prosił więc okoliczne ptactwo, aby pomogło wyleczyć drzewo. Wszystkie jednak odmówiły i tylko jedno małe kiwi przyszło pomóc. W podzięce za ten czyn, Tanemahuta bóg lasu uczynił kiwi najbardziej znanym i kochanym ptakiem na wyspie.

Kraina Kiwi
Tāne Mahuta via Wikipedia | Kraina Kiwi

Kiwi a … kiwi.

Na koniec warto doprecyzować. Kiwi to zwierze, malutki ptaszek a kiwi jako owoc… to pomyłka. Jedna z historii mówi o tym, że oryginalny owoc Chinese gooseberries” (czyli chiński agrest) zmienił nazwę na potrzeby importu do USA. W latach gdy Chiny i Stany nie przepadały za sobą a żelazna kurtyna dzieliła cały świat importowanie owoców o takiej nazwie było… lekko ryzykowne. Pomysłowi przedsiębiorcy postanowili, że należy zmienić nazwę, początkowo na Kiwiberry. Niestety, odrzucono ją jako że to nie jest jagoda. W ten sposób w świat popłynęły owoce kiwi „Kiwi fruit”.

Kraina Kiwi
Trzy różne Kiwi – Kraina Kiwi

Druga wersja mówi o tym, że owoce przywiezione z Chin bardzo przypominały miejscowym ich ptaki kiwi i dlatego zaczęto je tak nazywać. Owoc kiwi bardzo dobrze przyjął się na wyspach. Sprzyjający klimat, temperatura oraz dobra ziemia szybko stały się dla niego nowym domem. Trochę mniej optymistycznie wygląda sytuacja kiwi zwierzęcia. Nowe gatunki, przywiezione przez człowieka, szybko stały się naturalnym wrogiem tych nielotów. Również sam człowiek przyczynia się do systematycznego spadku populacji. Aktualnie pozostało pięć gatunków, wszystkie zagrożone wyginięciem. Co roku ginie od 2 do nawet 5% całej populacji tych zwierząt. Szacuje się, że pozostało około 70 000 sztuk, oczywiście wszystkie z obywatelstwem Nowej Zelandii.


Przeczytaj również: W czasach kiedy świat bał się wybuchu konfliktu pomiędzy ZSRR a Zachodem daleko na północy, trzy wieloryby pokazały, że jest szansa się dogadać i zrobić coś dobrego. Wielorybia Zimna Wojna


Nie jest on oczywiście całkowicie bezbronny. Potrafi wydawać dość głośne okrzyki a gdy jest bezpośrednio zagrożony, nawet zaatakować pazurami.

Aby nie utracić symbolu wysp, kiwi-rząd rozpoczął projekt „Kiwis for kiwi” tworząc specjalne rezerwaty dla tych zwierząt.

A na koniec, krótka historia o sprycie i inteligencji tych sympatycznych ptaków.


Grafiki

Zostaw po sobie ślad!